Trwa ładowanie...

Polski hit w USA

Co druga misja gospodarcza z Polski jedzie do Doliny Krzemowej, a kilkanaście naszych firm komputerowych wchodzi do Ameryki - informuje "Puls Biznesu".

Polski hit w USAŹródło: AFP
ds1pxl2
ds1pxl2

Rodzime firmy coraz pewniej rozpychają się w USA. - Zidentyfikowaliśmy niemal 40 polskich firm, które aktywnie działają w tym kraju, ale to na pewno nie wszystkie, bo wielu przedsiębiorców otwiera amerykańskie spółki czy joint venture i nie zawsze mamy dostęp do informacji - mówi Paweł Pietrasieński, szef Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji (WPHI) ambasady RP w Waszyngtonie.

Już wiadomo, co będzie polskim hitem w najbliższych miesiącach. - To będzie rok bardzo intensywnej aktywności polskich firm IT, w tym producentów gier elektronicznych. Co druga polska misja przyjeżdża dziś właśnie do Doliny Krzemowej. Przyczółki zbudują też wytwórcy urządzeń medycznych i spółki biotechnologiczne - uważa Paweł Pietrasieński.

Wartość amerykańskiego rynku IT przekracza 600 mld USD i jest większa od PKB Polski. Polski rząd stawia więc na Dolinę Krzemową. Nigdy nie miał tam przedstawicielstwa, teraz powstało jednak biuro akceleracyjne WPHI w San Francisco - mieście, które jest siedzibą większości spółek z sektorów elektronicznych.

ds1pxl2

Ale polskie firmy w USA to nie tylko informatyka. AmRest Holding otworzy w tym roku w Stanach dziesięć restauracji. Producent materacy Com.40 zatrudnia w Virginii ponad 800 pracowników. Mniej więcej tyle samo osób pracuje w dwóch kopalniach KGHM w Arizonie i Nevadzie. HTL-Strefa, producent m.in. nakłuwaczy, ma połowę amerykańskiego rynku. Inglot ma sklep w popularnym Macy's. Polskie firmy sprzedają tez na amerykański rynek gry komputerowe (np. Citi Interactive), okna dachowe (Fakro) i słodycze (Doti).

ds1pxl2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds1pxl2