Trwa ładowanie...

Polski prąd najdroższy

Mamy droższy prąd niż Niemcy i Francuzi - wynika z raportu, jaki powstał na zlecenie polskich "pożeraczy energii". Nasze przedsiębiorstwa są przez to mniej konkurencyjne - alarmuje "Puls Biznesu".

Polski prąd najdroższyŹródło: AFP, fot: FRED DUFOUR
dbqesme
dbqesme

Raport powstał na zlecenie firm, które zużywają najwięcej prądu. Do ich grona zalicza się huty, kopalnie i zakłady chemiczne. Z zestawienia wynika, że polscy pożeracze energii płacą o ok. 1/3 więcej niż firmy z Niemiec, Hiszpanii, Belgii czy Francji. To głównie zasługa specjalnych zwolnień podatkowych stosowanych w tych krajach.

Tymczasem jak mówi "PB" prezes ZGH Bolesław jego roczny rachunek za prąd to 140 mln zł, czyli dwa razy więcej niż w 2008 roku. Dlatego firmy chcą prosić rządzących o podobne zniżki np. na akcyzie za prąd. Raport ma trafić do Urzędy Regulacji Energetyki, UOKiK-u i przede wszystkim ministerstw gospodarki, finansów i skarbu.

Firmy skupione wokół inicjatywy "pożeraczy energii" (ZGH Bolesław, ZA Kędzierzyn-Koźle, ZA Puławy, PCC Rokita, Anwil, KGHM) chcą tylko, by w naszym kraju wprowadzono podobne zniżki do tych, które stosują inne państwa Unii Europejskiej. Tym bardziej, że jak wynika z raportu różnice w cenach prądu będą się z roku na rok powiększać.

Wirtualna Polska / Puls Biznesu

dbqesme
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbqesme