Trwa ładowanie...

Polskie drogi coraz droższe

Budowa polskich dróg jest coraz droższa, cały czas jednak firmy budowlane chcą mniej niż wynoszą kosztorysy - pisze "Puls Biznesu". Wyjątkiem są kontrakty na budowę autostrady A4 w okolicach Rzeszowa.

Share
Polskie drogi coraz droższe
Źródło: Jupiterimages
d3my4di

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w tym roku zaoszczędza średnio 13 proc. na kontrakcie, w 2009 roku było to rekordowe 40 proc. Dzięki temu GDDKiA zaoszczędziła aż 12 mld zł. Do połowy tego roku jest to tylko miliard zł.

Zdaniem wypowiadającego się dla "Pulsu Biznesu" Krzysztofa Kozioła, rzecznika Budimeksu, ceny zaczęły rosnąć i dlatego kosztorysy są wyższe. Zdaniem ekspertów oznacza to jednak jedynie ich urealnienie. Bliższe rzeczywistym kosztom budowy dróg są też oferty samych firm. Jedynym wyjątkiem są inwestycje w rzeszowskim oddziale GDDKiA, gdzie zdecydowanie nie doszacowano inwestycji i niemal wszystkie okazały się o ok. 30 proc. droższe od kosztorysu.

Gdyby nie brać jednak inwestycji w okolicach Rzeszowa okaże się, że GDDKiA nadal jest w stanie dużo oszczędzić. Ceny wykonawców w innych przetargach są bowiem niższe od 25 do 50 proc.

WP.PL/Puls Biznesu

d3my4di

Podziel się opinią

Share
d3my4di
d3my4di