Trwa ładowanie...

Polskim przewoźnikom grozi bankructwo

Co trzeciemu przewoźnikowi w Polsce grozi bankructwo - informuje dziennik "Polska". Z powodu mocnej złotówki, drogich paliw i spowolnieniu gospodarczemu załamał się krajowy eksport.

Share
Polskim przewoźnikom grozi bankructwo
Źródło: WP.PL
dwr57e0

O swoje posady powinno się obawiać także wielu ze 150 tysięcy pracowników tej branży. Jak podaje dziennik, z szacunków NBP wynika, że już co trzeciej firmie nie opłaca się sprzedawać towarów za granicę. A mniejsza liczba zleceń oznacza również mniejsze obroty firm transportowych - wyjaśnia gazeta.

|

dwr57e0

W najgorszej sytuacji sytuacji są właściciele małych przedsiębiorstw transportowych, najbardziej podatnych na wahania koniunktury. Takich firm wśród polskich przewoźników jest najwięcej. Ponad 70 procent ma od 1 do 4 pojazdów i zatrudnia pięć osób. Większość z nich od ponad pół roku przynosi straty.

"Polska" podkreśla, że problemy na rynku transportowym jeszcze w tym roku odczują Polacy. Już od jesieni importowane z Zachodu szynki, sery czy owoce mogą zdrożeć nawet o 10 procent.

Polscy przewoźnicy, broniąc się przed bankructwem, już jesienią podniosą stawki transportowe. Sytuacja może się poprawić się wraz z osłabieniem złotego. Jednak - zdaniem analityków - spadek wartości polskiej waluty będzie krótkotrwały. Szczegóły w dzienniku "Polska".

dwr57e0

Podziel się opinią

Share
dwr57e0
dwr57e0