Trwa ładowanie...

Południe Polski dba o seniorów

Opolskie, Śląskie i Podkarpackie najwięcej wydają na opiekę długoterminową - informuje "Puls Biznesu".

Południe Polski dba o seniorówŹródło: Jupiterimages
d2p3un6
d2p3un6

W jakim regionie najlepiej się zestarzeć? Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) i raportu PwC na temat sprawności polskiej ochrony zdrowia wynika, że w województwie opolskim, gdzie na opiekę długoterminową emerytów powyżej 75. roku życia NFZ wydaje się najwięcej w Polsce - rocznie 621 zł na osobę.

Na niskie nakłady nie mogą też narzekać seniorzy z regionu śląskiego i podkarpackiego, gdzie ta kwota jest zaledwie o 2 zł mniejszą. Ranking PwC pokazuje duże dysproporcje między poszczególnymi regionami kraju. W województwie łódzkim i podlaskim wydaje się na opiekę dwa razy mniej niż u liderów zestawienia.

Eksperci zwracają uwagę, że Polska jest obecnie najszybciej starzejącym się krajem w Europie, a ciągle nie ma strategii dla polityki senioralnej. Minister pracy i polityki społecznej ma ją ogłosić pod koniec stycznia 2014 r., podczas Kongresu Zdrowego Starzenia.

- Taka strategia jest bardzo potrzebna. Podejmowane dzisiaj działania są nieskoordynowane - mówi Robert Mołdach, ekspert specjalizujący się w branży medycznej.

d2p3un6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p3un6