Trwa ładowanie...

Pomoc dla Grecji zatwierdzona na szczycie w Brukseli

Przywódcy państw strefy euro ostatecznie zatwierdzili uruchomienie pakietu pomocy dla Grecji w wysokości 110 mld euro, którego realizacja będzie rozłożona na 3 lata. Wcześniej podobną decyzję podjęli ministrowie finansów.

Pomoc dla Grecji zatwierdzona na szczycie w BrukseliŹródło: AP
d10w09v
d10w09v

Według źródeł dyplomatycznych w Brukseli, 16 przywódców państw strefy euro podkreśliło też konieczność podjęcia "dodatkowych wysiłków na rzecz konsolidacji budżetu" i wzmocnienia dyscypliny budżetowej w państwach tej strefy.

Pakiet przewiduje pomoc w wysokości 80 mld euro, z których 30 mld ma być udzielonych Grecji jeszcze w tym roku. Pozostałe 30 mld ma udzielonych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

19 maja przypada termin spłaty przez Grecję kolejnej raty wcześniej zaciągniętych kredytów.

Uczestnicy szczytu osiągnęli też porozumienie w sprawie wzmocnienia Paktu Stabilizacyjnego, którego celem jest ograniczenie rozmiarów zadłużenia publicznego poszczególnych krajów strefy euro. Ostatni kryzys w Grecji wykazał małą skuteczność tego instrumentu.

d10w09v

Ceną za wsparcie z udziałem MFW są drastyczne reformy budżetowe, do których zobowiązała się Grecja pod naciskiem MFW, Komisji Europejskiej (KE) i Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Plan zakłada zredukowanie deficytu budżetowego z 13,6 proc. PKB w ub.r. do 2,6 proc. w roku 2014. Bieżący rok ma się zakończyć deficytem w wys. 8 proc. PKB.

Taki kalendarz formalnie wyznaczy Grecji unijna rada ministrów finansów Ecofin. Decyzja, która ma być przyjęta na najbliższym posiedzeniu 18 maja, określa szczegółowo termin kolejnych reform i cięć budżetowych Grecji.

Co kwartał KE koordynująca bilateralne pożyczki będzie sprawdzać realizację programu, uzależniając od tego wypłatę kolejnych transz. Pierwsze pieniądze mają popłynąć do Aten szybko - przed 19 maja, gdy staną się wymagalne obligacje, których wykup będzie kosztował rząd w Atenach ok. 9 mld euro. W budżecie brak tych pieniędzy, a na skutek utraty wiarygodności Grecja nie ma już możliwości finansowania swojego zadłużenia na rynkach finansowych - dlatego zwróciła się o pomoc do eurostrefy i MFW.

Przywódcy strefy euro spotkali się w Brukseli przede wszystkim, by wyciągnąć pierwsze lekcje z greckiego kryzysu i powstrzymać jego rozprzestrzenianie się na inne kraje strefy euro. Według źródeł dyplomatycznych, zgodzili się już co do zasady na wzmocnienie dyscypliny budżetowej w unijnym Pakcie Stabilności i Wzrostu, ale wciąż nie ma między krajami zgody co do konkretnych środków, w tym na proponowane przez Niemcy zawieszenie prawa głosu w unijnej Radzie Ministrów dla niesubordynowanych członków.

d10w09v

Przywódcy kontynuują dyskusje, które dotyczą tego, jak zapobiec rozlaniu się greckiego kryzysu na kolejne kraje, takie jak Hiszpania, Portugalia, czy Włochy i Irlandia. Szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet przyznał, że chodzi o "kryzys systemowy", czyli zagrażający całej strefie euro. Wśród rozważanych propozycji jest powołanie funduszu, który w razie konieczności miałby wspierać kraje pogrążone w tarapatach, zasilany np. przez EBC.

- Chodzi o to, by zapewnić rynki finansowe o zdecydowanych działaniach opartych na silnych fundamentach, jakie podejmiemy w przyszłości - tłumaczył dyplomata, który zastrzegł sobie anonimowość.

Przywódcy państw strefy euro na zakończonym w nocy z piątku na sobotę szczycie w Brukseli porozumieli się również w sprawie stworzenia stałego, antykryzysowego mechanizmu dla ratowania kraju strefy euro w potrzebie - powiedziały źródła dyplomatyczne.

Mechanizm będzie musiał być formalnie zaaprobowany przez wszystkie 27 krajów UE, dlatego na niedzielę zwołano posiedzenie ministrów finansów państw UE, tzw. Ekofin.

d10w09v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10w09v