Trwa ładowanie...
d3q6rwx

Pomoc dla pracownika bez podatku

Firma może dać każdemu zatrudnionemu 380 zł na wczasy, siłownię lub remont mieszkania. Pieniądze będą nieopodatkowane, jeśli zostaną wypłacone z funduszu świadczeń socjalnych.
Share
Pomoc dla pracownika bez podatku
Źródło: Jupiterimages
d3q6rwx

Tak wynika z obowiązującej od dzisiaj nowelizacji ustawy o PIT.

To prezent od ustawodawcy, tym bardziej niespodziewany, że przyznany w czasie, gdy budżet liczy każdą złotówkę. Eksperci nie mają jednak wątpliwości: pracownicy mogą dostać z firmy dodatkowy, nieopodatkowany bonus. Wystarczy spełnić formalne warunki, o co nietrudno.

Ważne, co w regulaminie

Do tej pory zwolnione z podatku były tylko finansowane z funduszu świadczenia rzeczowe. Teraz także wypłaty.
_ Pracodawcy nie będą już musieli się głowić nad zawartością świątecznej paczki _ - mówi Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy. _ Wystarczy, że dadzą pracownikowi pieniądze, a ten już wyda je, na co zechce. _

d3q6rwx

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia? Pieniądze muszą być wypłacone ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Może go utworzyć każdy pracodawca. Zasoby funduszu przeznaczamy na finansowanie działalności socjalnej. To bardzo szerokie pojęcie oznaczające czynności wspierające m.in. wypoczynek, działalność kulturalno-oświatową, sportowo-rekreacyjną, udzielanie pomocy materialnej oraz na cele mieszkaniowe. Z funduszu można więc dopłacić pracownikowi do wczasów, zrefundować mu karnet na siłownię lub bilet do kina, przekazać pieniądze na budowę domu.

_ Takie wsparcie od firmy jest od dzisiaj zwolnione z podatku _- potwierdza Rafał Iniewski, radca prawny, przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan. _ To, że pracodawca prowadzi w ten sposób działalność socjalną, powinno wynikać z regulaminu funduszu. Trzeba więc w nim zapisać, na co i dla kogo można przekazać pieniądze. _

Warto weryfikować

Eksperci podkreślają, że pracodawca powinien sprawdzić - choć nie wynika to wprost z przepisów - na co zostały wydane pieniądze.
_ W ustawie o PIT nie ma nic o dokumentowaniu takich wydatków, pracodawca powinien jednak określić procedurę ich weryfikowania _- radzi Dominika Dragan-Berestecka. _ To w jego interesie, gdyż to on odpowiada przed fiskusem za błędy przy rozliczaniu pracowniczych świadczeń. Zatrudniony powinien więc przedstawić mu fakturę lub rachunek potwierdzający, że wydał pieniądze na jeden z celów określonych w regulaminie. _

d3q6rwx

Czy przy wypłacie pieniędzy z funduszu trzeba uwzględnić kryterium socjalne?
_ Fundusz jest po to, aby pomagać _ - mówi Rafał Iniewski. _ Można oczywiście podzielić pracowników na lepiej i gorzej zarabiających, ale wsparcia może potrzebować przecież każdy. Najważniejsze, aby pieniądze zostały przeznaczone na jeden z rodzajów działalności socjalnej i były wypłacone zgodnie z regulaminem funduszu. A kryteria w regulaminie można ustalić tak, aby spełniał je każdy pracownik. _

Zwolnione z PIT są też pieniądze wypłacone z funduszy związków zawodowych. Limit jest wspólny (obejmuje też świadczenia rzeczowe) - 380 zł rocznie. Nowelizacja obejmuje dochody uzyskane od 1 stycznia. Przy obliczaniu limitu trzeba więc uwzględnić wszystkie przekazane w tym roku świadczenia.

Opinia Elżbieta Puławska, radca prawny, wspólnik w kancelarii Janowski, Kulczycki, Puławska
Z niedawnego orzeczenia Sądu Najwyższego (sygn. II PK 74/08) wynika, że pracodawca nie musi uzależniać przyznania świadczeń z funduszu socjalnego od życiowej, rodzinnej i materialnej sytuacji pracownika. Tak więc może każdemu pracownikowi sfinansować wakacje, imprezy kulturalne, zajęcia sportowe, bilety na mecz, czesne za przedszkole dziecka czy też remont mieszkania albo budowę domu. Zasady przyznawania takiego wsparcia muszą być określone w regulaminie. Jeśli pieniądze zostaną przyznane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zgodnie z jego regulaminem, będą zwolnione z podatku - do 380 zł rocznie. Oczywiście pracodawca może też przekazywać świadczenia według określonych w regulaminie kryteriów socjalnych.

Przemysław Wojtasik
Rzeczpospolita

d3q6rwx

Podziel się opinią

Share
d3q6rwx
d3q6rwx