Pora na ruch ze strony EBC
Bank Japonii wcześniej niż zapowiadano zaczyna mocno luzować politykę pieniężną, co ponownie osłabia jena. W centrum uwagi dziś konferencja prasowa M. Draghiego i pytanie o formę wsparcia EBC w reakcji na eskalację kryzysu w strefie euro. Szanse na odbicie kursu EUR/USD są mgliste. Nadal dominują nastroje ucieczki od ryzyka w stronę bezpiecznych aktywów oraz amerykańskiego dolara. Złoty pod presją.
04.04.2013 09:27
Kluczowym wydarzeniem dziś jest posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. W centrum uwagi podczas dyskusji w gronie Rady Gubernatorów będzie forma wsparcia ze strony EBC by złagodzić skutki ponownej eskalacji problemów strefy euro w związku z zawirowaniami wokół Cypru. Spekuluje się, że EBC będzie rozważał obniżenie stop procentowych w II kw. br. Szanse na nadzwyczajne cięcie stóp bez wcześniejszego, jasnego zakomunikowania tego rynkowi jest mało realne. Być może jednak EBC zasygnalizuje możliwość wykonania takiego ruchu na posiedzeniu w maju. Opublikowane wczoraj dane o inflacji konsumenckiej w strefie euro dają przestrzeń do obniżki oprocentowania. Wskaźnik cen HICP spadł w marcu do najniższego poziomu od sierpnia 2010 r. (1,7 proc. r/r) i jest wyraźnie poniżej celu inflacyjnego (blisko, ale poniżej 2 proc. r/r). Wcześniejsze deklaracje M. Draghiego i innych członków wskazują jednak, że są oni niechętni dalszemu łagodzeniu polityki pieniężnej za pomocą tradycyjnych narzędzi ze względu na zaburzony
mechanizm transmisji zmian na gospodarkę. Ponadto, być może nie chcą oni całkowicie pozbawiać się możliwości oddziaływania na rynki w sytuacji silniejszej eskalacji kryzysu zadłużenia.
Inną możliwością, którą, zdaniem niemieckiej gazety Die Zeit, weźmie pod uwagę M. Draghi jest plan ułatwienia działalności małym i średnim przedsiębiorstwom ze peryferyjnych krajów regionu. Chodzi o łatwiejszy i tańszy dostęp do kredytów. Gazeta spekuluje, iż EBC może zdecydować się na bezpośrednie finansowanie takich firm z pominięciem banków komercyjnych. Trudno powiedzieć czy jakiekolwiek wiążące decyzje zostaną podjęte już na dzisiejszym posiedzeniu. Niemniej, podobnie jak w przypadku decyzji o ewentualnej obniżce stóp czy w przeszłości o programie skupu obligacji zagrożonych krajów, szef EBC może zasugerować podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia podobnych rozwiązań w najbliższej przyszłości. Byłby to niewątpliwie odważny i niekonwencjonalny ruch. W sytuacji skrajnie odmiennej sytuacji gospodarczej w poszczególnych krajach regionu, jest to rozwiązanie znacznie skuteczniejsze niż niewiele znacząca redukcja oprocentowania. Wystąpienie M. Draghiego będzie dziś wyjątkowo bacznie obserwowane przez
rynki.
Wydarzeniem dnia wczoraj była pozytywna decyzja Międzynarodowego Funduszu Walutowego w sprawie przyznania Cyprowi 1 mld euro pożyczki w ramach międzynarodowej pomocy opiewającej na 10 miliardów euro. Na mocy memorandum Nikozja otrzyma 12-letni kredyt z oprocentowaniem 2,5 proc. w skali roku i odroczeniem płatności na 10 lat. Ponadto, o 2 lata w stosunku do pierwotnych ustaleń, czyli do 2018 r., wydłużony został czas, w którym Cypr będzie musiał spełnić warunki, na jakich została przyznana pożyczka od strefy euro i MFW. W zamian, rząd w Nikozji zgodził się, obok innych obietnic, nałożyć jednorazowy podatek na depozyty powyżej 100 tys. euro. Dyrektor MFW, Ch. Lagarde, powiedziała informując o przyznaniu pomocy, że władze Cypru podjęły ambitny, wieloletni program reform, który będzie wymagał wielu wysiłków ze strony społeczeństwa.
Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS