Posłowie poprawiają absurdalne przepisy
Przedsiębiorcy skorygują deklarację VAT po zakończeniu kontroli podatkowej. Nie będą też płacić pod koniec roku podwójnych zaliczek na podatek dochodowy.
Sejmowa komisja "Przyjazne państwo" przygotowała trzy kolejne projekty nowelizacji ustaw podatkowych, które mają zmienić najbardziej uciążliwe przepisy. Sejm przeprowadzi ich pierwsze czytanie już na najbliższym posiedzeniu, które rozpoczyna się w środę, 9 lipca.
|
Polecamy: » Forum poświęcone podatkom » Prostsze podatki? Niższy ZUS? Sprawdź, jak to możliwe! » Codzienny przegląd prasy ekonomicznej |
| --- |
|
Polecamy: » Forum poświęcone podatkom » Prostsze podatki? Niższy ZUS? Sprawdź, jak to możliwe! » Codzienny przegląd prasy ekonomicznej |
Równe prawo do korekty
W projekcie nowelizacji ordynacji podatkowej posłowie chcą uchylić § 3 w art. 81b tej ustawy. Uniemożliwia on korektę deklaracji VAT po zakończeniu kontroli urzędu skarbowego. Jeśli więc urząd wykryje jakieś nieprawidłowości w rozliczeniach firmy, musi wszcząć postępowanie i w jego efekcie wydać decyzję. Co ciekawe, sytuacja podatnika zależy od tego, kto przychodzi z kontrolą. Jeśli przedsiębiorcę sprawdza urząd kontroli skarbowej (UKS), nie ma przeszkód, by skorygować deklarację VAT po takiej wizycie. Przepisy te są szczególnie dyskryminujące dla małych firm, ponieważ to one są zwykle sprawdzane przez urzędy skarbowe. UKS koncentruje się z reguły na większych podmiotach.
_ Przedsiębiorcy sprawdzani przez urząd skarbowy powinni mieć takie samo prawo do korekty deklaracji jak po kontroli UKS. Chcemy usunąć obecną nierówność _ - powiedziała "Rz" poseł Hanna Zdanowska, sprawozdawca projektu.
Według niej skorzystają na tym zarówno przedsiębiorcy, jak i ograny podatkowe, które nie będą zmuszone prowadzić długotrwałych często postępowań. Do budżetu zaś szybciej wpłyną środki z korekt. Nowe regulacje mają wejść w życie już 30 dni po ogłoszeniu.
Podatek za jeden miesiąc
Posłowie chcą też wyeliminować podwójne zaliczki na podatek dochodowy. Obecnie przedsiębiorcy płacą do 20 grudnia zaliczki za dwa miesiące – listopad i grudzień. W projekcie nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych posłowie proponują zapłatę grudniowej należności miesiąc później – do 20 stycznia. Będzie ona równa kwocie należnej za listopad. Także zaliczki za ostatni kwartał będą wpłacane do 20 stycznia. Pozwoli to poprawić płynność finansową firm.
Również Ministerstwo Finansów chce rozwiązać ten problem w przygotowanym niedawno projekcie zmian w PIT. Resort proponuje wpłatę zaliczek za grudzień w jeszcze korzystniejszym terminie – do 30 kwietnia. Jednak projekt rządowy odnosi się do rozliczeń za 2009 r. Rozwiązania komisyjne mają wejść w życie szybciej, bo już w październiku 2008 r. Ponadto skorzystają z nich również firmy rozliczające CIT.
Ryczałt przez cały rok
Komisja chce też ułatwić życie rzemieślnikom, zmieniając ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nowelizacja polegać będzie na wykreśleniu przepisów, według których przedsiębiorcy tracą prawo do ryczałtu, jeśli w ciągu roku podatkowego ich przychody przekroczą 150 tys. euro. Obecnie w takiej sytuacji firma musi też przejść na księgę przychodów i rozchodów, ponieważ nie może dłużej prowadzić księgowości uproszczonej.
Jednak utrata prawa do ryczałtu dotyczy tylko firm działających ponad rok. W pierwszym roku działalności z tej formy rozliczeń można korzystać do końca roku, nawet gdy zostanie przekroczony określony próg.
_ Projekt nowelizacji wyrównuje warunki stawiane podatnikom rozpoczynającym działalność i ją kontynuującym. Obecne zróżnicowanie jest niesprawiedliwe i stawia w gorszej sytuacji firmy funkcjonujące ponad rok. To dobrze, że komisja zdecydowała się na spełnienie postulatów środowiska rzemieślników _ - powiedziała "Rz" Elżbieta Lutow, ekspert Związku Rzemiosła Polskiego.
Zgodnie z projektem nawet jeśli ktoś przekroczy próg 150 tys. euro w trakcie roku podatkowego, do końca tego roku nadal będzie mógł płacić podatki w formie ryczałtu i prowadzić księgowość w formie uproszczonej. Dopiero od następnego roku musi przejść na zasady ogólne.
Magdalena Garbacz
z Departamentu Prawnego PKPP Lewiatan
Projekty komisji "Przyjazne państwo" dotyczące ordynacji podatkowej czy ustaw o podatkach dochodowych dają nadzieję, iż choć część wątpliwych regulacji zostanie zlikwidowana. Należy trzymać kciuki za dalsze propozycje i liczyć na wsparcie rządu dla inicjatyw komisji.
Cieszy propozycja likwidacji zakazu dokonywania korekty VAT po zakończonej kontroli podatkowej. Obecna regulacja (dotycząca tylko kontroli podatkowej, gdyż po zakończonej kontroli skarbowej takiego ograniczenia nie ma) nie znajduje żadnego uzasadnienia. Dobrą wiadomością są też zmiany w zakresie płatności zaliczek w podatkach dochodowych. Proponowane rozwiązania powinny spowodować chociażby, iż działalność w końcówce roku nie będzie determinowana regulacjami podatkowymi, w szczególności wśród małych przedsiębiorców.
Monika Pogroszewska
Rzeczpospolita