Potwierdzają się spekulacje o czerwcowej decyzji EBC
Poznaliśmy dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w Polsce. Wynagrodzenia wciąż rosną, jednakże już nie tak szybko jak w marcu. Wypowiedzi członków EBC uwiarygadniają scenariusz podjęcia decyzji o ewentualnej obniżce stóp na czerwcowym posiedzeniu, zatem możemy spodziewać się końca nudy na rynkach.
20.05.2014 09:53
Poznaliśmy dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w Polsce. Wynagrodzenia wciąż rosną, jednakże już nie tak szybko jak w marcu. Wypowiedzi członków EBC uwiarygadniają scenariusz podjęcia decyzji o ewentualnej obniżce stóp na czerwcowym posiedzeniu, zatem możemy spodziewać się końca nudy na rynkach.
Wczoraj poznaliśmy dane z Polski o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu. Wynagrodzenia spadły średnio o 1 punkt procentowy i ponownie wynoszą mniej niż 4000 zł. Nie zmienia to faktu, że w ujęciu rocznym w dalszym ciągu wynagrodzenia rosną o niemal 4%, znacznie przewyższając wskaźnik inflacji. Ten sam wskaźnik dla przedsiębiorstw nie zmienił się i wynosi 5500 zł. Co ważne, pomimo nieznacznego spadku wynagrodzeń przyspiesza wzrost zatrudnienia.
Wczorajsze wypowiedzi członków EBC osłabiały euro. Wedle ich przewidywań już na czerwcowym posiedzeniu możliwe są działania zapobiegające niskiej inflacji. Walka z nią była prawdopodobnie skrótem myślowym. Celem samym w sobie jest pobudzanie wzrostu gospodarczego, a niska inflacja pozwala na wpuszczenie na rynek tańszego pieniądza. Ze względu na nasilające się spekulacje co do czerwcowego posiedzenia, możemy spodziewać się rosnącej nerwowości na rynkach przed samą decyzją.
Oprócz dywagacji, czy EBC naprawdę zareaguje w czerwcu, trwa również dyskusja na temat tego, w jaki sposób. Nie należy zapominać, że powodem tych działań jest również nadmiernie umacniające się euro względem głównych walut, co obniża konkurencyjność europejskiej gospodarki. W grę wchodzą tak naprawdę dwa działania. Albo obniżka stóp procentowych albo program luzowania ilościowego. Obydwa te działania doprowadzą do spadku atrakcyjności inwestycyjnej strefy euro. W rezultacie pozostaje pytanie, czy kapitał nie ucieknie z Europy. Jeżeli nie, to prawdopodobnie trafi do krajów naszego regionu. Ciężko w jednoznaczny sposób przewidzieć efekt takich działań. Jedyne, co wydaje się pewne, to umocnienie się dolara względem euro w takim scenariuszu.
Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
10:30 - Wielka Brytania - inflacja konsumencka i producencka,
14:00 - Polska - produkcja przemysłowa,
18 września ma odbyć się separatystyczne referendum w Szkocji. Co ciekawe w żadnym z dotychczasowych sondaży zwolennicy referendum nie uzyskali na razie większości, jednakże brakuje im kilku pojedynczych punktów procentowych do przeciwników separacji od Wielkiej Brytanii. Dlaczego jest to ważne? Londyn już zapowiedział, że nie zgadza się na unię walutową. Również z Komisji Europejskiej płyną sygnały, że nie tylko wejście Szkocji do strefy euro, ale nawet Unii Europejskiej będzie bardzo trudne albo wręcz niemożliwe. Jeżeli sondaże staną się przychylniejsze dla separatystów, możemy mieć do czynienia ze sporymi zawirowaniami na funcie brytyjskim.
EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 20.02.2014 do 20.05.2014
Kurs EUR/PLN utworzył kanał spadkowy. W przypadku ruchu powrotnego w górę, górne ograniczenie formacji znajduje się obecnie w okolicach 4,1950. Kolejny opór znajduje się na 4,2150, czyli maksimum ostatniego ruchu. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem są testowane obecnie okolice 4,1750, czyli ważne minima lokalne połowy kwietnia, a następnie zasięg ostatniego wybicia, czyli poziom 4,1500.
CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 20.02.2014 do 20.05.2014
Kurs przez ostatnie tygodnie porusza się w trendzie bocznym, przy czym ostatnie dni to wyraźna próba testowania jego dolnych ograniczeń. Najbliższym oporem jest 3,4450, czyli linia łącząca maksima ostatnich miesięcy. Gdyby ruch w dół był kontynuowany, po ewentualnym przebiciu 3,4200, czyli minimum ostatniego miesiąca, możemy spodziewać się kolejnego przystanku na poziomie 3,4000.
USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 20.02.2014 do 20.05.2014
Kurs USD/PLN porusza się ostatnimi miesiącami w wąskim zakresie 3,0000-3,0800 tworząc zawężający się kanał spadkowym. Kurs przebił ważny poziom 3,0400, gdzie przebiegała linia łącząca maksima lokalne ostatnich tygodni. Obecnie najbliższym oporem jest 3,0600, czyli maksima od połowy marca. Wsparciem jest w dalszym ciągu poziom 3,0000, czyli minima kwietnia.
GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 20.02.2014 do 20.05.2014
Pod koniec marca kurs GBP/PLN utworzył trend o nachyleniu wzrostowym i pozostaje w nim do dziś. W ostatnich tygodniach wewnątrz kanału można wyrysować dodatkową węższą linie wsparcia znajdującą się obecnie na 5,1100. Następnym wsparciem jest dolne ograniczenie pełnego kanału, a więc poziom 5,1000. Dla wzrostów po udanym przebiciu 5,1250, czyli maksimum przełomu lutego i marca kolejnym oporem pozostaje 5,1450, czyli przedłużenie obecnego kanału wzrostowego.
Maciej Przygórzewski – Senior FX Dealer w Internetowykantor.pl
Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.
_ Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. _