Trwa ładowanie...

Powstanie NewConnect obligacji?

NewConnect pozostanie alternatywnym rynkiem akcji spółek. Niemniej GPW szykuje stworzenie oddzielnego rynku dla obligacji pod marką CATALYST, do którego będą miały łatwiejszy dostęp mniejsze podmioty i gminy.

Powstanie NewConnect obligacji?Źródło: Jupiterimages
d1hfg0s
d1hfg0s

_ To będzie pierwszy w Polsce i jedyny w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zorganizowany rynek dłużnych papierów wartościowych _ - zapowiada w komunikacie GPW.

Catalyst będzie się składał z dwóch rynków - jednego regulowanego i alternatywnego. Regulowany ma ruszyć 30 września.
_ Będą na nim notowane obligacje z obecnego rynku głównego GPW i inne _ - zapowiada Monika Przyborska z Biura Komunikacji Marketingowej GPW. Alternatywny ma zostać uruchomiony do końca 2009 r.

Inne obligacje to w zamyśle obligacje przedsiębiorstw oraz jednostek administracji publicznej, głównie gmin, które nie są spółkami giełdowymi. Powstanie wydzielonego organizacyjnie rynku ma na celu wypromowanie na szerszą skalę emitowanie obligacji przez samorządy i firmy. System Catalyst będzie obsługiwany przez platformy transakcyjne GPW i BondSpot SA. Ma być skonstruowany tak, by ułatwić emisję papierów dłużnych.

Mające powstać później alternatywne systemy są w jakiś sposób wzorowane na NewConnect.
_ Alternatywne systemy obrotu będą zbliżone swym charakterem regulacyjnym do rynku NewConnect, lecz będą oferować możliwości emisyjne zarówno dużym, jak i mniejszym emitentom _- wyjaśnia GPW.

Dostęp do rynku będą miały nie tylko firmy czy instytucje, ale i inwestorzy indywidualni. Podobnie jak na giełdzie będą oni handlować na rynku przez pośredników, jak domy maklerskie.

Tomasz Kamiński

d1hfg0s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hfg0s