Trwa ładowanie...
d1v71ts

Poznań kupi tramwaje od Solarisa

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu zdecydowało o wyborze spółki Solaris Bus & Coach jako wykonawcy 40 sztuk nowych tramwajów niskopodłogowych. Jak poinformował w środę prezes spółki Wojciech Tulibacki, oferta tego producenta była najkorzystniejsza spośród trzech złożonych w przetargu.

d1v71ts
d1v71ts

Wartość oferty złożonej przez Solaris wynosi 280 mln zł netto. Ma on wyprodukować i dostarczyć tramwaje. Oferta zawiera również tzw. pakiet naprawczy.

_ Najważniejszym kryterium przy wyborze najlepszej oferty była cena. Poza tym ocenialiśmy warunki techniczne i warunki gwarancji. Solaris wygrał oferując najlepsze warunki techniczne. Zaproponował m.in. klimatyzację przestrzeni pasażerskiej _ - powiedział PAP Jan Firlik, Dyrektor Przewozów Tramwajowych, członek zarządu spółki.

Oferowany przez spółkę Solaris tramwaj "Tramino" jest pojazdem pięcioczłonowym o długości ok. 32 m i szerokości 2,4 m. Będzie mógł przewieść 229 pasażerów. Spółka planuje, że w październiku br. zademonstruje tramwaj.

Jak powiedział Tulibacki, umowa MPK ze spółką Solaris, po spełnieniu wszystkich procedur, zostanie podpisana najpóźniej w połowie listopada. Pierwszy tramwaj powinien wyjechać na poznańskie ulice w połowie 2011 roku, ostatni - do końca czerwca 2012 roku.

d1v71ts

Zakup dofinansowany będzie z budżetu UE z Funduszu Spójności. Nowe tramwaje muszą być dostarczone do Poznania do 2012 roku - będą obsługiwały kibiców w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Solaris Bus & Coach jest liczącym się w Europie polskim producentem autobusów miejskich Solaris Urbino, trolejbusów Solaris Trollino, autobusów turystycznych Solaris Vacanza oraz autobusów specjalnych. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku firma wyprodukowała ponad 5000 autobusów, które jeżdżą po drogach 20 krajów.

Solaris Bus & Coach jest firmą rodzinną. Założycielami i właścicielami firmy są Solange i Krzysztof Olszewscy. W 1996 roku utworzyli fabrykę autobusów w Bolechowie pod Poznaniem. Firma wprowadziła autobusy niskopodłogowe na rynek polski i w krótkim czasie zdobyła pozycję lidera w tym segmencie.

Od 2000 roku firma prowadzi sprzedaż eksportową i jest jednym z bardziej znaczących producentów autobusów w Europie. W 2006 Solaris wprowadził na rynek pierwszy w Europie seryjnie produkowany autobus z napędem hybrydowym - Solaris Urbino 18 Hybrid.

d1v71ts
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v71ts