Trwa ładowanie...
dk6c227

Krzysztof Olszewski

Najnowsze informacje
4.2
(5 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Wrocław

dk6c227
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Marek Banach

Krzysztof Olszewski to właściciel Solaris Bus & Coach S.A., długoletni prezes zarządu i dyrektor generalny tej spółki. Razem z żoną, Solange Olszewską, tworzą jedną z najbogatszych par w Polsce.

Życiorys

Krzysztof Olszewski studiował budowę maszyn na Politechnice Warszawskiej. Wbrew rodzicom, którzy widzieli go na stanowisku państwowym, wolał zdobyć uprawnienia rzemieślnicze w mechanice samochodowej i z tym zawodem związać swoją przyszłość. Olszewski wyjeżdżał podczas wakacji do pracy w Szwecji, a za zarobione pieniądze kupił połowę warsztatu samochodowego. Następnie przez pewien czas prowadził własny warsztat samochodowy.

Niestety, spokojne plany na przyszłość pokrzyżowało mu wprowadzenie stanu wojennego, a to zmusiło go do pozostania w Berlinie Zachodnim. Dzięki temu jednak, w późniejszych latach, zdecydował się założyć własną fabrykę. Jego żona, Solange, sprzedała warsztat samochodowy i przyjechała do męża. Dopiero po dwóch latach małżeństwu Olszewskich udało się sprowadzić dzieci.

Krzysztof Olszewski pracował w Berlinie w firmie Neoplan, gdzie zaprojektował np. centralną instalację elektryczną. Bardzo szybko awansował i zasiadł na stanowisku dyrektora zakładu.

W latach 90. wrócił do ojczyzny i założył wraz z żoną firmę Neoplan Polska, która początkowo dystrybuowała produkty berlińskiego Neoplanu na rynek polski. Olszewski wciąż kierował zakładem w Niemczech.

W 1999 roku Krzysztof Olszewski stworzył nową markę autobusów, Solaris. Były to pojazdy niskopodłogowe, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Autobusy marki Solaris stały się popularne zwłaszcza w Niemczech, ale obecnie jest to jedna z najbardziej liczących się marek motoryzacyjnych. Autobusy, trolejbusy i tramwaje firmy Krzysztofa Olszewskiego produkowane są obecnie w 26 krajach.

W 2006 roku na rynek wszedł pierwszy w Europie autobus z napędem hybrydowym, którym zainteresowała się Szwecja, a nawet Dubaj. Kilka lat później firma Solaris wyprodukowała pierwszy autobus z napędem elektrycznym, który również zrobił furorę, w Polsce największą.

Życie prywatne

Krzysztof Olszewski poznał swoją żonę w dość ciekawych okolicznościach: podczas jazdy na nartach zahaczył o linę na wyciągu i złamał ząb. Pomogła mu wtedy studentka stomatologii na Akademii Medycznej, Solange. Para spodobała się sobie, wkrótce wzięła ślub, a na świecie pojawiła się dwójka dzieci: Małgorzata Olszewska oraz Jan Olszewski.

Majątek

Wspólna fortuna państwa Olszewskich wynosi obecnie (2017 rok) 819 mln zł. W 2016 roku para posiadała ponad 1 mld zł.

Miejsce w rankingu najbogatszych Polaków

Małżeństwo Olszewskich pojawiło się po raz pierwszy w rankingach najbogatszych Polaków w 2011 roku. W roku 2017 uplasowali się na 46. miejscu, tuż za Krzysztofem Klickim, twórcą Kolportera. W 2016 roku natomiast zajmowali bardzo wysokie, bo 10. miejsce.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk6c227
dk6c227
dk6c227
dk6c227