Trwa ładowanie...
dom
25-08-2008 06:34

Pozwolenia na budowę będą ważne dłużej

Inwestor będzie mógł rozpocząć budowę po upływie trzech,
a nie dwóch lat – przewiduje nowelizacja prawa budowlanego, która właśnie wchodzi w życie.

Share
Pozwolenia na budowę będą ważne dłużejŹródło: WP.PL
d1sk5e6

Oznacza to także, że teraz na trzy lata będzie można przerwać budowę lub roboty budowlane, a następnie po upływie tego okresu je kontynuować. Mówi o tym nowelizacja z 26 czerwca 2008 r. prawa budowlanego (DzU nr 145, poz. 914). Ma ona zastosowanie także do spraw wszczętych i jeszcze niezakończonych decyzją ostateczną przed datą wejścia w życie noweli.

d1sk5e6

W zmianie chodziło o to, żeby ułatwić życie budującym. Często bowiem załatwianie formalności zajmuje im dużo więcej niż dwa lata. Może się więc zdarzyć, że nie uda się im rozpocząć budowy przed upływem tego okresu.

Problem dotyczy głównie inwestycji liniowych, takich jak: budowa dróg, linii wysokiego napięcia, rurociągów gazowych. Najczęstszą przeszkodą w ich wypadku jest procedura zamówień publicznych. Wielu wykonawców wykorzystuje ją i toczą między sobą boje w sądach oraz w Urzędzie Zamówień Publicznych, a czas pozwolenia mija. Czas ważności pozwolenia na budowę jest także istotny przy inwestycjach, które są prowadzone za pomocą środków unijnych. W opinii jednak samych inwestorów zmiana nie ma większego znaczenia.

Załatwianie formalności budowlanych przy przedsięwzięciach liniowych trwa zwykle od siedmiu do dziesięciu lat. Przedłużenie więc ważności pozwolenia o rok nie będzie miało większego znaczenia. Zdecydowanie potrzebna jest dużo większa ingerencja ustawodawcy w obowiązujące przepisy dotyczące procesu inwestycyjnego. W tej chwili nad ich reformą pracuje Ministerstwo Infrastruktury.

Renata Krupa-Dąbrowska

d1sk5e6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sk5e6
d1sk5e6