Trwa ładowanie...
d259s5h
obcokrajowcy
28-03-2007 12:20

Praca pozwoli uzyskać prawo stałego pobytu w Niemczech

Obcokrajowcy, którzy legalnie przebywają w Niemczech, będą mogli otrzymać prawo stałego pobytu. W ciągu najbliższych dwóch lat muszą
jednak znaleźć pracę. To najważniejsze założenia nowelizacji prawa
imigracyjnego, której projekt po miesiącach sporów przyjął niemiecki
rząd.

Share
d259s5h

Cudzoziemcy, którzy mieszkają w Niemczech od sześciu lat, otrzymają prawo stałego pobytu, jeśli do końca 2009 roku przedstawią zaświadczenie, że posiadają legalną pracę. Będą mogli również sprowadzić z ojczyzny swoje rodziny pod warunkiem, że małżonkowie mają przynajmniej 18 lat.

Urzędy wydające pozwolenia na pobyt będą też sprawdzać znajomość niemieckiego i niekaralność obcokrajowców.

Nowe prawo dotyczy tych cudzoziemców, którzy w Niemczech przebywają na zasadzie tzw. pobytu tolerowanego. Chodzi o osoby, którym niemieckie urzędy odmówiły przyznania statusu uchodźcy, a jednocześnie nie wolno wydalić ich do kraju pochodzenia z powodu zagrożenia ich życia lub wolności. Są to również cudzoziemcy z krajów, z którymi Niemcy nie mają podpisanych umów ekstradycyjnych.

Eksperci szacują, że nowa regulacja może dotyczyć około 180 tysięcy osób. Rząd Angeli Merkel chce, aby weszła ona w życie w połowie lipca. Do tego czasu nowelizację muszą zaakceptować obie izby niemieckiego parlamentu i prezydent.

d259s5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d259s5h
d259s5h