Praca z gwizdkiem w ustach
Gwizdek to nie tylko dziecięca zabawka, ale także bardzo ważne narzędzie pracy dla wielu osób. Niektórych zawodów po prostu nie da się bez niego uprawiać. Co może robić w życiu osoba, która uwielbia gwizdać? Sprawdźmy!
1. Sędzia sportowy
Gwizdek mają wszyscy sędziowie sportów zespołowych. Zazwyczaj jest tak, że główny sędzia ma gwizdek, a sędziowie dodatkowi nie. Jednak na przykład w siatkówce gwizdać może także sędzia pomocniczy, by zasygnalizować sędziemu głównemu jakąś sytuację, którą trzeba rozwiązać. W przypadku sędziów piłkarskich istnieją trzy rodzaje gwizdania: na początku meczu długi gwizd, w trakcie meczu krótkie gwizdnięcia, na koniec - dwa gwizdnięcia zaraz po sobie.
2. Policjant
Jeszcze kilkanaście lat temu policjanci stojący z gwizdkiem na środku skrzyżowania to była codzienność. Dziś takie widoki mamy tylko wtedy, gdy np. popsuje się sygnalizacja świetlna lub gdy zdarzy się jakiś wypadek. Policjant gwiżdże, by zwrócić na siebie uwagę kierowców i pokazać im, kiedy i w którym kierunku mogą jechać. Gwizdek służy też policjantowi do zatrzymać na przykład pieszego, przechodzącego przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Zlekceważenie policyjnego gwizdka jest bardzo nierozsądne, może bowiem skończyć się mandatem.
3. Treser zwierząt
Wiele osób szkolących zwierzęta, np. psy radzi, by używać gwizdka (niemal niesłyszalnego dla ludzi), gdyż wtedy efekty są o wiele lepsze. Używanie gwizdka to także wygodny i praktyczny sposób na przywołanie psów wyprowadzanych na spacery w warunkach miejskich. Taki sposób jest przede wszystkim bardziej dyskretny niż tradycyjne wołanie czy gwizdanie, poza tym jest on dla psa prostym i doskonale słyszalnym komunikatem. Psa możemy nie tylko nauczyć przychodzić na dźwięk gwizdka. Dobrze wytresowane zwierzę może zapamiętać nawet kilka różnych sygnałów dźwiękowych zastępujących rozmaite komendy. Np. dwa gwizdnięcia oznaczać mogą do nogi, długi pojedynczy gwizd - leżeć itd.
4. Ratownik
Ratownik na plaży czy basenie, gdzie często jest bardzo gwarno i głośno, musi umieć porządnie zadąć w gwizdek. W ten sposób bowiem stara się zwrócić na siebie uwagę, by później poinstruować osoby kąpiące się o tym, że łamią regulamin basenu czy plaży. Gwizdkiem ratownik może także wezwać do siebie kolegów, gdy potrzebna jest ich pomoc.
5. Żołnierz
Gwizdów możemy się także spodziewać podczas ćwiczeń wojskowych. Zbiórka, alarm, rozkaz ustawienia się w szeregu to te elementy ćwiczeń, gdzie gwizdek w ustach podoficera czy oficera jest niezbędny. Ostry, świdrujący dźwięk ma także pobudzić żołnierzy do bardziej energicznego wykonywania zadań .
6. Trener sportowy
Stoper i gwizdek - to nieodłączne atrybuty trenera w praktycznie każdej dyscyplinie. Na gwizdek sportowiec rozpoczyna wykonywanie ćwiczenia i na gwizdek je kończy. Trenerzy często wygwizdują także rytm, w jakim ćwiczenia powinny być wykonywane. Zmęczeni treningiem sportowcy często wprost czekają na ten przenikliwy dźwięk. Gwizdnięcie oznacza też bowiem koniec zajęć.
7. Kolejarz
Odjazd pociągu do dziś jest sygnalizowany długim gwizdem kolejarza. To tradycja i najlepiej byłoby, żeby nigdy się ona nie zmieniła. Na małych stacjach często kolejarze gwiżdżą także, gdy pociąg przyjeżdża. Nie ma ustalonych zasad gwizdania - ważne, by gwizdek było słychać.
AD