Trwa ładowanie...

Prezent od rafinerii na święta. Paliwa najtańsze od lat

Są stacje paliw, na których obecnie można zatankować benzynę za mniej niż 5 zł. Eksperci podkreślają, że tak tanich paliw nie było od miesięcy, a nawet lat.

Prezent od rafinerii na święta. Paliwa najtańsze od latŹródło: AFP, fot: kevork djansezian
dllcv9j
dllcv9j

Są stacje paliw, na których można zatankować benzynę za mniej niż 5 zł! Eksperci podkreślają, że tak tanich paliw nie było od miesięcy, a nawet lat.

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla milionów kierowców, którzy wybierają się na święta samochodem. Ceny paliw cały czas spadają. Z danych Polskiej Izby Paliw Płynnych wynika, że za litr Pb95 zapłacimy średnio 5,34 zł. Taniej, i to tylko o grosz, było jedynie pod koniec listopada. Wcześniej podobne ceny na dystrybutorach można było zobaczyć w 2011 roku.

Podobnie sytuacja wygląda na rynku diesla. Olej napędowy jest wprawdzie droższy niż benzyna i kosztuje obecnie 5,39 zł, ale ta cena też kusi. Według danych PIPP w ciągu tygodnia to paliwo potaniało o trzy grosze na litrze.

Eksperci twierdzą, że to nie koniec obniżek. - W najbliższych dniach przeciętna cena najpopularniejszego gatunku benzyny powinna mieścić się w przedziale 5,26-5,35 zł za litr, minimalnie taniej niż obecnie może być oferowany diesel, który właściciele stacji paliw mogą sprzedawać po 5,30-5,40 zł/l - uważa Rafał Bogucki, ekspert paliwowy z e-petrol.pl

dllcv9j

Według portalu cenapaliw.pl już teraz są nawet miejsca, gdzie zatankować można za mniej niż 5 zł za litr. Pb95 za 4,99 zł dostaniemy m.in. w Czeladzi, Gliwicach czy Sokołowie Małopolskim. Jak podkreślają Urszula Cieślak i Rafał Zywert z BM Reflex, cały 2013 rok cechował się dużo niższą ceną paliw niż wcześniejsze lata.

- Z dużym prawdopodobieństwem rok 2013 zakończymy cenami niższymi niż dwa poprzednie lata. Co więcej średnioroczne ceny benzyny (5,50 zł/l) i oleju napędowego (5,51 zł/l) będą niższe o około 20 gr/l niż w 2012 roku. Jednocześnie to pierwszy rok, kiedy średnia cena diesla jest o 1 gr/l wyższa niż benzyny bezołowiowej 95 - piszą ekspercie w swojej cotygodniowej analizie.

Trochę gorsze informacje mamy dla jeżdżących na autogazie. Akurat to paliwo pod koniec roku drożeje. Jeszcze trzy miesiące temu można było zatankować auto LPG za 2,10-2,20 zł za litr. Dziś średnia cena autogazu to już 2,68 zł.

Jeśli ktoś wybiera się na święta za granicę, lepiej niech tankuje jeszcze na stacji paliw w Polsce. Taniej niż u nas w Unii Europejskiej benzynę wlać do baku można tylko w Rumunii. Tam średnia cena za litr to 5,16 zł. Diesel o kilka groszy tańszy niż w Polsce jest tylko na Litwie. Dokładnie kosztuje 5,36.

dllcv9j

W pozostałych dużych krajach unijnych ceny straszą. Benzyna bezołowiowa we Włoszech kosztuje w przeliczeniu na złotówki ponad 7,30 zł. Podobnie jest w Holandii. W Niemczech benzynę średnio zatankujemy za 6,20 zł. Z danych e-petrol.pl wynika też, że diesel w UE najdroższy jest na Półwyspie Apenińskim. W Rzymie statystyczna stacja policzy sobie za litr oleju napędowego 7,01 zł. W Niemczech za to paliwo zapłacimy ok. 5,70 zł.

dllcv9j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dllcv9j