Trwa ładowanie...
d83t7rm
d83t7rm
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prognozy Newzoo dla rynku gier

Światowy rynek gier rozrasta się szybciej, niż przewidywano - wynika z najnowszego raportu Newzoo. Zgodnie z aktualnymi prognozami analityków, w ciągu dwóch lat wartość tego sektora sięgnie 107 mld dolarów, o ponad 4 mld więcej, niż zakładano jeszcze rok temu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d83t7rm

Jak podaje Global Games Market Report przygotowywany przez holenderską firmę analityczną Newzoo, wartość światowego rynku gier wzrośnie w 2015 r. do 91,5 mld dolarów. Będzie to wzrost o 9,4 proc. w stosunku do 2014, kiedy wartość rynku gier wyniosła 83,6 mld dolarów. Jeśli trend ten się utrzyma, Newzoo szacuje, że do 2017 wartość światowego rynku gier powinna wzrosnąć do 107 mld dolarów. Jeszcze rok temu holenderska firma szacowała, że wartość rynku w 2017 wyniesie 102,9 mld dolarów.

Raport Newzoo przewiduje również, że na skutek dynamicznego wzrostu Chiny jeszcze w 2015 mają szansę po raz pierwszy prześcignąć USA i zostać największym na świecie rynkiem gier. Według aktualnych prognoz, tegoroczne przychody rynku chińskiego wyniosą 22,2 mld dolarów, co stanowiłoby 23-proc. wzrost względem dotychczasowego poziomu. Z kolei przewidywana wartość rynku amerykańskiego w 2015 roku ma wynieść 22 mld dolarów, zaledwie o 3 proc. więcej niż w 2014. Głównym czynnikiem napędzającym rynek gier w USA są w tym momencie gry mobilne oraz stabilny rozwój sprzedaży stacjonarnych konsoli ósmej generacji.

Newzoo podało również listę najbardziej dochodowych firm związanych z rynkiem gier. Łączny ubiegłoroczny przychód z gier 25 największych firm obecnych na giełdzie wyniósł 54,1 mld dolarów, tj. 65 proc. całkowitego światowego przychodu w tym sektorze. Największy przychód z gier w 2014 roku osiągnęła firma Tencent, właściciel Riot Games odpowiedzialnego za "Leagues of Legend" - 7,2 mld dolarów. W pierwszej piątce znaleźli się również dotychczasowi giganci: Sony, Microsoft, EA oraz Activision, wyprzedzający liderów rynku gier mobilnych: Google i Apple. Na dalszych pozycjach znalazły się firmy: King, Ubisoft i Nintendo. Lista nie uwzględnia firm zarządzanych prywatnie, takich jak Valve.

Pełna wersja Global Games Market Report ma zostać opublikowana na początku czerwca. (PAP)

kflo/ mk/

d83t7rm

Podziel się opinią

Share
d83t7rm
d83t7rm