Trwa ładowanie...
sejm

Projekt ustawy dotyczący budowy supermarketów trafi do komisji

Projekt zakładający, że supermarkety o powierzchni powyżej 2000 mkw. będzie można budować tylko na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego wróci do komisji - zadecydowali posłowie.
Share
Projekt ustawy dotyczący budowy supermarketów trafi do komisji
Źródło: Fotolia, Fot: gui yong nian
d429w15

Projekt zakładający, że supermarkety o powierzchni powyżej 2000 mkw. będzie można budować tylko na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego, wróci do komisji - zadecydowali posłowie.

Norma ta obowiązywała już wcześniej. W 2007 r. została zmieniona z 2000 m kw. na 400 m kw. ustawą o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (WOH). W 2008 r. przepis zakwestionował Trybunał Konstytucyjny i od tamtej pory jest luka prawna.

W środę, w czasie drugiego czytania, poseł Andrzej Adamczyk (PiS) zgłosił wniosek o dokonanie zmian w projekcie. Zdaniem posła należy m.in. zmienić definicję obszaru przestrzeni publicznej. - Proponujemy jasno i wyraźnie określić studium uwarunkowań kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy - mówił poseł.

d429w15

Projekt wraz ze zgłoszonymi poprawkami wróci do komisji infrastruktury oraz komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Inicjatorami nowelizacji byli posłowie Platformy Obywatelskiej. Posłanka PO Krystyna Sibińska mówiła, zgłaszając pierwotny projekt, że nowa ustawa będzie miała przede wszystkim na celu uporządkowanie przepisów i zlikwidowanie istniejącej luki prawnej. Większość gmin lokalizowała bowiem takie sklepy w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania, jednak z powodu braku regulacji i sprzecznego orzecznictwa sądów taka budowa mogła się odbyć też na podstawie wydanych warunków zabudowy.

d429w15

Podziel się opinią

Share
d429w15
d429w15