Trwa ładowanie...

Przebudowa drogi wojewódzkiej za połowę planowanych pieniędzy

25 mln zł, a nie - jak początkowo szacowano - 53,1 mln zł, będzie kosztować samorząd województwa podlaskiego przebudowa drogi Janów - Korycin. Specjaliści szacują, że firmy godzą się na niższe niż kilka miesięcy temu stawki, byle tylko mieć zajęcie.

Przebudowa drogi wojewódzkiej za połowę planowanych pieniędzyŹródło: Sebastian Ogórek
d4j5jmb
d4j5jmb

Dokumenty potrzebne do wniosku o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) były składane w sierpniu 2011 roku. Inwestorem jest Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich, podległy samorządowi województwa.

Pierwotnie wartość inwestycji wynosiła 53,1 mln zł. Dofinansowanie z RPOWP - 52,6 mln zł.

Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Józef Sulima powiedział PAP, że kosztorys przebudowy drogi Janów-Korycin był przygotowywany zgodnie z procedurami, w oparciu o specjalne cenniki. Gdy przetarg został rozstrzygnięty okazało się jednak, że cena jest więcej niż o połowę niższa.

d4j5jmb

Dodał, że firma, która zaproponowała taką cenę, przekonywała, że nie jest rażąco niska. Już podpisano z nią umowę. Pytany przez PAP, czy oznacza to, że w ciągu kilku ostatnich miesięcy rynek zmienił się na korzyść inwestorów, Sulima ocenił, że gminy i powiaty mają teraz mniej pieniędzy unijnych na inwestycje drogowe, a firmy - chcąc utrzymać się na rynku - godzą się pracować nawet przy niewielkim bądź nawet zerowym zysku.

Izabela Smaczna-Jórczykowska z Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku poinformowała, że zaoszczędzone w przetargu pieniądze będzie można przeznaczyć na inne inwestycje na drogach wojewódzkich w regionie. Zarząd województwa zdecyduje o tym w najbliższych tygodniach.

Jak podał Urząd Marszałkowski w Białymstoku, do tej pory pieniądze z RPOWP wsparły 65 projektów drogowych. Ich łączne dofinansowanie przekracza 410 mln zł.

Droga Janów-Korycin jest jedną z kilku inwestycji finansowanych za pieniądze, które pierwotnie miały być przeznaczone na budowę lotniska regionalnego. Ta jednak opóźnia się, nie ma jeszcze nawet ostatecznej lokalizacji lotniska, przygotowywany jest nowy raport środowiskowy.

Ponieważ w tej sytuacji nie udałoby się wykorzystać unijnych pieniędzy na czas, dlatego - za zgodą Komisji Europejskiej - zostały przesunięte na drogi. Realizowanych jest z tych pieniędzy pięć inwestycji, w tym właśnie przebudowa drogi wojewódzkiej Janów-Korycin.

d4j5jmb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j5jmb