Trwa ładowanie...
asf
12-03-2014 19:05

Przedstawiciele producentów wieprzowiny apelują do KE i rządu o wsparcie

Skupu interwencyjnego, wyrównania strat oraz dofinansowania kosztów magazynowania półtusz wieprzowych domagają się przedstawiciele powołanego w środę Polskiego Komitetu Protestacyjnego Rolników i Producentów Wieprzowiny. To reakcja na sytuację na rynku mięsa w związku z ASF.

Przedstawiciele producentów wieprzowiny apelują do KE i rządu o wsparcieŹródło: Thinkstockphotos
d8nw1uh

Komitet przygotował apel, który zostanie przekazany do komisarza UE ds. rolnictwa Daciana Ciolosa. Dokument został również przekazany w środę do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Komitet w związku z sytuacją na rynku trzody chlewnej żąda wyrównania strat producentów wieprzowiny. Jeśli rolnik uzyskuje ze sprzedaży tucznika mniej niż pięć złotych i pięćdziesiąt groszy za kilogram żywca, to różnicę po przestawieniu faktur powinno zwrócić ministerstwo rolnictwa. Po drugie żądamy skupu interwencyjnego na zwiększenie zapasów krajowych oraz dofinansowania ze strony Unii Europejskiej do składowania i przechowywania półtusz wieprzowych - powiedział na konferencji prasowej towarzyszącej powołaniu Polskiego Komitetu Protestacyjnego Rolników i Producentów Wieprzowiny Paweł Augustyn.

Cena skupu świń spadła o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent po tym, jak w lutym wykryto dwa przypadki wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików padłych w pobliżu granicy z Białorusią. Mięso z terenu utworzonej wskutek tych przypadków strefy buforowej (kilka powiatów w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim wzdłuż granicy z Białorusią) nie może być eksportowane. Problem dotknął hodowców w całym kraju, bo mimo że wirus nie jest groźny dla ludzi, klienci mniej chętnie sięgają po wieprzowinę. Izby rolnicze przekonują, że spadek cen powoduje, że chów świń stał się nieopłacalny i rolnicy mogą zrezygnować z dalszej produkcji trzody.

d8nw1uh

Dlatego przedstawiciele rolników i producentów wieprzowiny powołali Polski Komitet Protestacyjny Rolników i Producentów Wieprzowiny. - Jako organizacje rolnicze i komitety protestacyjne podjęliśmy decyzję o założeniu ogólnopolskiego komitetu protestacyjnego, który doprowadzi do wspólnego występowania przedstawicieli rolników i producentów wieprzowiny do ministra rolnictwa i Komisji Europejskiej. Chcielibyśmy, aby przedstawiciele Komitetu razem z ministrem rolnictwa brali udział w negocjacjach z ministrem finansów i z Komisją Europejską - powiedział Augustyn.

Wśród organizacji tworzących Komitet znajdują się m.in. Komitet Protestacyjny Rolników i Producentów Wieprzowiny, Krajowy Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona i Związek Zawodowy Rolników Ojczyzna.

Przedstawiciele Komitetu zarzucają Komisji Europejskiej bierną postawę wobec problemów polskich producentów żywności. - Protestujemy przeciwko biernej postawie Komisji Europejskiej. Domagamy się szybkiej reakcji i analogicznych działań jak w przypadku kryzysu na rynku warzyw po wykryciu bakterii E.coli. Komisja Europejska poprzez swoje decyzje dyskryminuje rolników wspierając przemysłowców, czego efektem są również przepisy dotyczące restrykcyjnych norm przy wędzeniu wędlin - głosi apel Komitetu.

Według szacunków rządowych, w Polsce jest ok. 10,5 mln sztuk trzody chlewnej, z czego od 280 tys. do 400 tys. znajduje się w strefie buforowej. Co prawda minister rolnictwa wydał rozporządzenie, w którym dopuszcza za zgodą powiatowego lekarza weterynarii wywóz trzody do rzeźni poza strefę, ale ubojnie nie chcą skupować takich świń.

d8nw1uh

Część zwierząt w strefie buforowej zaczyna przerastać, co zapowiada kolejne straty dla rolników. Polska już wystąpiła do Komisji Europejskiej, by ta ograniczyła strefę buforową, na której obowiązują dodatkowe restrykcje w związku z ASF. KE ma podjąć decyzję w tej sprawie 18 marca.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba wystąpił do prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska z prośbą o wyrażenie zgody na zdjęcie nadwyżki żywca wieprzowego z obszaru objętego ograniczeniami. Minister zaproponował, aby w pierwszej kolejności z rynku były zdejmowane sztuki o wadze powyżej 100 kg - podał we wtorkowym komunikacie resort rolnictwa.

Kalemba chce, by Rada Ministrów podjęła uchwałę w tej sprawie w trybie pilnym. W komunikacie resort zwraca uwagę na "ogromne straty gospodarcze" w strefie objętej ograniczeniami oraz na "napiętą sytuację społeczną".

Rolnicy ze strefy będą mogli liczyć też na rekompensaty. W zeszłym tygodniu minister rolnictwa wyjaśniał, że mają być one finansowane w 50 proc. ze środków unijnych, a w 50 proc. ze środków krajowych.

d8nw1uh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8nw1uh