Trwa ładowanie...
d1y95o4

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 24 kwietnia

...

d1y95o4
d1y95o4

24.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 24 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Rekordowe przyspieszenie modernizacji torów. W tym roku PKP chcą wydać na inwestycje 7,3 mld zł. To o 2 mld zł więcej niż rok temu. (s. B1)

Zaskoczenia nie było. Przedstawiciele instytucji państwowych odrzucili wezwanie prawników do próby ugodowej w sprawie transferu środków z OFE do ZUS. (S. B2-3)

d1y95o4

Ten rok przyniesie poprawę wyników giełdowych firm budowlanych, choć w rezultatach za I kwartał poprawa może nie być jeszcze w pełni widoczna - oceniają analitycy. (s. B5)

Restauracje nareszcie wychodzą na prostą. Łagodna zima i coraz wyraźniejsze ożywienie gospodarcze pomagają restauratorom. Sprzedaż w ich lokalach zaczyna rosnąć. (s. B8)

PARKIET

Giełda chce, aby Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych istotnie obniżył opłaty. Adam Maciejewski, prezes GPW, opowiada się za integracją z KDPW. (s. 01, 08)

d1y95o4

Action Europe może w tym roku zwiększyć obroty do 200 mln euro. Dystrybutor sprzętu IT rozważa alternatywne scenariusze pozyskania pieniędzy na rozwój. (s. 04)

kadra menedźerska przejmuje Libet. Właściciela zmieni 30 proc. akcji spółki. TO wystarczy do pzrejęcia nad firmą faktycznej kontroli. Publicznego wezwania nie będzie. (S. 05)

EM&F rozważa sprzedaż szkół językowych - wynika z informacji "Parkietu". Chętnych na ten biznes nie powinno zabraknąć. (s. 07)

Po debiucie niemieckiego Talanksu wystarczy hiszpański Banco Santander, aby kapitalizacja spółek na GPW przekroczyła bilion złotych. (s. 09)

d1y95o4

Bankowość detaliczna mogłaby rosnąć szybciej. Gdyby udało się pozyskać 40-50 mld zł dodatkowego finansowania, tempo wzrostu przychodów mogłoby przyspieszyć do około 9-11 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez The Boston Consulting Group. (s. 10)

GAZETA WYBORCZA

Premier Polski namawia Europę do solidarności enerhetycznej w obliczu agresji Rosji wobec Ukrainy. A Gazprom przeciąga na stronę Rosji kolejne państwa Unii. (s. 1)

Jeśli minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz wywalczy mandat w eurowyborach jego następcą w ministerstwie może być Adam Jarubas, marszałek woj. świętokrzyskiego. Pod uwagę brane mogą też być: Elżbieta Seredyn i Małgorzata Marcińska (obie są wiceministrami) lub senator Andżelika Możdżanowska. (s. 7)

d1y95o4

- Nie wyobrażam sobie zamrożenia płacy minimalnej na obecnym poziomie - mówi "Wyborczej" minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wyższa płaca minimalna pomogłaby gospodarce - uważa Piotr Kuczyński, główny ekonomista Xelion. (s. 23)

PULS BIZNESU

Gudzowaty idzie na giełdę. Biopaliwowa Wratislavia-Bio chce zadebiutować na parkiecie na przełomie roku. (s. 2)

Polska zarobiła na euroemigracji. Spadek bezrobocia, wzrost płac i 41 mld euro kapitału - tak gospodarka korzysta na Polakach za granicą. Wkrótce zaczniemy jednak tracić. (s. 8)

d1y95o4

Konkurencja dla IKO i szybkich transefrów czy uzupełnienie istniejącej oferty? Visa wprowadza przelew z karty. Banki mówią: ciekawe, ale niszowe. (s. 10)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W drugiej połowie ubiegłego roku dokonano prawie 30 tys. kradzieży kart płatniczych. To najgorszy wynik od ośmiu lat. (s. A2-3)

Na poprawę wyników finansowych Polskich Linii Lotniczych wpłynęła aktualizacja majątku, a nie faktyczna restrukturyacja firmy - ustalił DGP. Ministerstwo Skarbu Państwa twierdzi, że to nie jest kreatywna księgowość, zaznacza, że kluczowy jest wynik operacyjny, na który wpływ miały przede wszystkim działania restrukturyzacyjne. (s. A5)

d1y95o4

Provident chce udzielać pożyczek konsolidacyjnych, którymi można będzie spłacać długi zaciągnięte u konkurencji, głównie chwilówki. Firmy z tego segmentu zarzucają Providentowi, że próbuje w ten sposób podbierać im klientów. (s. A13)

Koniunktura gospodarcza, wzrost płac, podwyżki stawek podatków lokalnych i lepsza ściągalność pozytywnie wpływają na finanse największych miast - wynika z sondy DGP. Wpływy z PIT stolic województw w I kwartale wzrosły średnio o 5 proc., w stosunku do I kw. 2013 r, z CIT o 10 proc., a z podatków lokalnych o 8 proc. (s. B5)

(PAP)

pel/

d1y95o4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y95o4