Trwa ładowanie...
d3ffthm
d3ffthm

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 13 marca

...
Share
d3ffthm

13.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 13 marca.

RZECZPOSPOLITA

Jeden pracownik Polsatu wypracował w 2011 r. wyższe przychody i większy udział w widowni niż u konkurencji. Najsłabiej wypada pod tym względem TVP. Najwyższy zysk operacyjny przypada na etat w TVN. Polsat wydaje najmniej na pensje. (s.B1)

d3ffthm

Państwowy Instytut Geologiczny wkrótce opublikuje raport na temat złóż gazu łupkowego w Polsce. Choć szacunki będą dużo mniejsze niż 5,3 mld m sześc., specjaliści uważają, że poszukiwania będą nadal opłacalne. Kolejne odwierty będą przybliżać nas do prawdy o złożach. (s.B2)

"Jesteśmy nadal w okresie bardzo przyzwoitego wzrostu gospodarczego. Spodziewaliśmy się, że on trochę zwolni, ale wciąż jakoś nie zwalnia. A co do inflacji, to wierzymy, że szczyt inflacyjny mamy za sobą i w tej chwili, fakt, że zbyt wolno jak na ambicje RPP, ale inflacja zaczyna zwalniać" - powiedział "Rz" Marek Belka, szef NBP. Dodał, że Rada widzi spadek inflacji, a gospodarka nieuchronnie musi zwolnić, choć mniej niż się sądzi w pesymistycznych scenariuszach. "W związku z tym jest pewne zniecierpliwienie, co widać w komunikacie, gdy mówimy o możliwym zaostrzeniu polityki jeśli perspektywy cenowe się nie poprawią. Ale one się poprawiają" - poinformował Belka. (s.B4)

Już w kwietniu pierwsze banki zaoferują przelewy błyskawiczne realizowane poprzez najnowszy system Krajowej Izby Rozliczeniowej. (s.B9)

PARKIET

d3ffthm

Indeks spółek zza naszej wschodniej granicy od początku roku rośnie szybciej niż szeroki rynek. Do góry ciągną go ubiegłoroczni debiutanci. Według analityków w tym roku liderzy wzrostu w WIG-Ukraina też pozytywnie zaskoczą inwestorów. (s.3)

Cena akcji LPP może przebić 3 tys. zł. Ceny docelowe wyznaczone przez analityków są wciąż nieosiągnięte, co może sugerować dalsze umacnianie się kursu. (s.1,4)

"Chcemy, by do czerwca tego roku wódka Krupnik pojawiła się na rynku amerykańskim" - powiedział "Parkietowi" Krzysztof Tryliński, dyrektor generalny grupy Belvedere, na GPW znanej pod nazwą Sobieski. (s.4)

Ciech planuje osiągać ponad 300 mln zł przychodów rocznie ze sprzedaży sody oczyszczonej. Chce silniej wejść w rynek surowców wykorzystywanych w farmacji. (s.5)

d3ffthm

PBG szuka inwestora, który objąłby obligacje zamienne na akcje. W grę wchodzi też emisja akcji. Zdaniem ekspertów jest ona bardziej realna. Analitycy nie wierzą w inwestora dla spółki. (s.6)

Synthos uruchomił komercyjną sprzedaż kauczuków o podwyższonej wytrzymałości na bazie licencji udzielonej przez Michelin. Analitycy szacują, że tylko w tym roku przyniesie to Synthosowi co najmniej pół miliarda dodatkowych przychodów, choć moce nie będą wykorzystywane w 100 proc. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Ceny detaliczne oleju napędowego są wciąż wyższe niż benzyny, choć w hurcie olej napędowy już od 2 tygodni jest najtańszy. (s.22)

d3ffthm

DZIENIK GAZETA PRAWNA

Z powodu drogiej ropy i umacniającego się dolara za litr benzyny zapłacimy 6 zł. (s.A1,A5)

Mamy coraz mniej małych sklepów. Od 2009 r. zniknęło 50 tys. placówek. Przegrywają z supermarketami. (s.A1,A4)

KGHM szykuje się do kolejnych zakupów razem z partnerami z Azji. Polski koncern o wspólnych inwestycjach rozmawia z China Minmetals i japońskim Sumitomo. Znacznie zamożniejsi partnerzy mogliby współfinansować kolejne przejęcia planowane przez Polską Miedź. KGHM na celowniku ma kilka projektów w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Afryce. (s.A10)

d3ffthm

PULS BIZNESU

W drugim kwartale najwięcej ofert pracy będzie w budowlance, a najmniej w rolnictwie i energetyce. (s.9)

Polkomtel dopłaca do sprzedaży LTE - wynika z analizy cennika operatora sieci Plus. Cena 1 GB w ofertach dla klientów detalicznych waha się od 4 do 8,6 zł. Tymczasem operator płaci Mobylandowi 9,03 zł. (s.10)

Druga połowa roku może przynieść poprawę nastrojów inwestujących na rynku nieruchomości. (s.16)

LPP zasługuje na rekordową cenę. Giełdowa Spółka Roku 2011 może obronić tytuł. Kurs jest prawie najwyższy w historii, wyniki rosną w imponującym tempie. (s.22) (PAP)

morb/

d3ffthm

Podziel się opinią

Share
d3ffthm
d3ffthm