Trwa ładowanie...
d26zxvi
d26zxvi

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 30 listopada

...
Share
d26zxvi

30.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 30 listopada.

RZECZPOSPOLITA

W wydanym wczoraj oświadczeniu Gazprom, który dostarcza Europie jedną czwartą potrzebnego gazu, zapowiedział, że może z niektórymi odbiorcami negocjować obniżkę cen w długoterminowych kontraktach.(s.B1)

d26zxvi

Żerańska FSO, która szuka inwestora, rozmawia z producentami części i sprzętu AGD. Na razie jednak żadne z tych rozmów nie doprowadziły do przełomu. (s.B6)

Brak wagonów może podnieść koszty budowy polskich dróg i autostrad. W przyszłym roku transport kruszyw może zdrożeć nawet o 60 proc. Przewoźnikom kolejowym brakuje taboru do dostarczania surowca na budowy dróg.(s.B6)

Duże drukarnie opakowań mają się coraz lepiej. Tegoroczny wzrost cen tektury w różnym stopniu uderzył w firmy z branży poligraficznej. W tym roku o ponad 20 proc. zdrożała tektura na skutek wzrostu cen celulozy na światowym rynku. Czy to zadecyduje o pogorszeniu kondycji finansowej producentów opakowań? Przeczy temu BSC Drukarnia Opakowań produkująca dla znanych światowych koncernów, jak Danone, Kraft Foods czy Procter & Gamble. To pierwsza spółka z branży, która w tym roku zadebiutuje na GPW.(s.B6)

W 2010 roku rynek piwa skurczy się o minimum 2 proc. Przyszły rok nie przyniesie ożywienia. Podwyżka akcyzy, drożejące surowce i nasycenie rynku - te czynniki powodują, że rynek piwa przeżywa obecnie trudności. Zdaniem ekspertów i przedstawicieli branży przyszły rok też nie przyniesie ożywienia. (s.B9)

d26zxvi

PARKIET

Komisja Nadzoru Finansowego jest bliska zakończenia postępowania w sprawie kontrowersyjnego raportu dotyczącego Grupy Lotos przygotowanego przez UniCredit. Nie wykluczone, że KNF nałoży na UniCredit bardzo wysoką karę. (s.04)

Do końca I kwartału przyszłego roku specjalne zespoły mają opracować docelowy model biznesowy ciągu technologicznego KGHM: połączonych kopalń i hut. (s.06)

Jeszcze tylko miesiąc ma Polska Grupa Energetyczna na sprzedaż Exatelu, jeśli chce, aby ewentualny zysk z tego tytułu poprawił wygląd jej tegorocznego sprawozdania. (s.07)

d26zxvi

Branża meblowa wraca na ścieżkę wzrostu. Jej przedstawiciele podkreślają jednak, że mimo rosnącej sprzedaży, w tym zagranicznej, sytuacja wciąż jest niepewna. (s.08)

Portfel zamówień Mostostalu Płock na 2011 rok na razie wygląda słabo Szef spółki Wiktor Guzek nie chciał się odnieść do zapowiadanych wcześniej deklaracji, że tegoroczna sprzedaż będzie słabsza od tej z 2009 o mniej niż 10 proc. (s.08)

Holding ZIA Valda chce wprowadzać litewskie firmy na giełdę i nie wyklucza inwestycji na warszawskim parkiecie. (s.09)

Fundusz zarządzający udziałami rumuńskich spółek państwowych może trafić na warszawską giełdę.(s.09)

d26zxvi

PULS BIZNESU

Grupa Lotos jest o krok od przejęcia litewskiej Geonafty.Już w maju właściwie wszystko było dopięte, ale wątpliwości miał Skarb Państwa. Według gazety teraz wątpliwości zostały rozwiane, czego potwierdzeniem jest zwołanie na 21 grudnia walne Lotos Petrobaltiku, podczas którego ma zostać wydana zgoda na transakcję. (s.07)

Marvipol rozpocznie kilka projektów mieszkaniowych, nie wyklucza sprzedaży biurowca.Spółka nie wyklucza emisji obligacji. (s.11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

d26zxvi

GDDKiA w tym roku wydał na drogi o 10 mld zł mniej niż zapowiadała. Dyrekcja tłumaczy to przede wszystkim powodziami i ulewnymi deszczami, które kilkakrotnie paraliżowały drogowe inwestycje. (s.A16)

Państwowa spółka naftowa Cepro interesuje się rafineriami Orlenu. Według gazety Czesi rozważają nawiązanie współpracy z należącym do PKN Orlen Unipetrolem. (s.A17)

Według gazety wkrótce może zostać rozwiązana umowa o współpracy pomiędzy PGNiG a Petrolinvestem. Obydwie spółki rok temu zawarły umowę o współpracy przy projektach poszukiwawczo - wydobywczych w Kazachstanie. (s.A23) (PAP)

pif/

d26zxvi

Podziel się opinią

Share
d26zxvi
d26zxvi