Przekręty na paragonach. Skarbówka zachęca do składania donosów
Ministerstwo Finansów intensyfikuje działania przeciwko oszustwom paragonowym, zachęcając turystów do zgłaszania nieprawidłowości. Problem niewydawania paragonów i wystawiania "pustych" faktur jest poważnym zagrożeniem dla gospodarki.
Ministerstwo Finansów podejmuje zdecydowane kroki w walce z oszustwami paragonowymi, które nasilają się szczególnie w okresie wakacyjnym. Resort apeluje do turystów o zgłaszanie przypadków niewydawania paragonów fiskalnych przez przedsiębiorców. Takie działania mają na celu ograniczenie szarej strefy.
Rząd prosi o donosy
Jednym z głównych problemów jest niewydawanie paragonów lub ich zbieranie przez sprzedawców, co prowadzi do wystawiania "pustych" faktur. Takie faktury nie dokumentują rzeczywistych transakcji, a ich celem jest zawyżenie kosztów działalności i zwiększenie podatku naliczonego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzieci oszalały na punkcie tego napoju. O co chodzi z Wojankiem?
Ministerstwo zachęca do zgłaszania takich przypadków, co można zrobić również za pomocą aplikacji e-Paragony, gdzie dowody elektronicznego zakupu będą przypisane do konkretnej osoby poprzez kod kreskowy, bez udostępniania danych sprzedawcy.
W ubiegłym roku fiskus przeprowadził prawie 60 tys. kontroli dotyczących paragonów, co zaowocowało mandatami na łączną kwotę 20,4 mln zł. Kontrole te koncentrują się głównie na sektorach gastronomii i handlu detalicznego, gdzie nieprawidłowości są najczęstsze. Działania te mają na celu zwiększenie skuteczności egzekwowania przepisów podatkowych.