Przeszkody na drodze do euro głównie natury fiskalnej - Skrzypek (aktl.)

...

08.09.2009 | aktual.: 08.09.2009 15:39

(dochodzą kolejne wypowiedzi prezesa NBP)

8.9.Bazylea (PAP/Bloomberg) - Przeszkody na drodze do przyjęcia euro są głównie natury fiskalnej - uważa prezes NBP, Sławomir Skrzypek.

"Są pewne przeszkody (na drodze do euro - PAP), a główne są natury fiskalnej" - powiedział Skrzypek w poniedziałek w Bazylei.

"(Deficyt - PAP) jest naturalnie powodem zatroskania, ale ważniejsze, jak radzić sobie z deficytem w nadchodzących latach" - powiedział prezes NBP.

Przyjęty wstępnie we wtorek projekt budżetu zakłada, że deficyt w 2010 roku wzrośnie do 52,2 mld zł z 27,2 mld zł w 2009 roku.

Skrzypek zachęca rząd do podjęcia strukturalnych reform polityki fiskalnej.

"Już od kilku lat NBP starał się zachęcić rząd do przyjęcia reform strukturalnych. Czas działać, nie tylko ze względów budżetowych, ale także ze względu na perspektywy przyjęcia euro" - powiedział.

Zdaniem prezesa NBP, najlepszym terminem ogłoszenia daty wejścia do EMU jest moment wejścia do ERM2.

"Zabawa z datami jest niekorzystna dla ścieżki przyjęcia euro. Musimy być dobrze przygotowani. (...) Musimy przeprowadzić reformy zanim wstąpimy do strefy euro. Teraz jest odpowiedni ku temu moment. Najlepszym terminem ogłoszenia możliwej daty wejścia (do EMU - PAP) jest moment wejścia do ERM2. Wcześniej mamy ciężką pracę do wykonania" - powiedział Skrzypek.

Prezes NBP spodziewa się dodatniej dynamiki PKB w najbliższych kwartałach i w całym 2010 r.

"Wciąż jesteśmy optymistami i spodziewamy się dodatniej dynamiki PKB w nadchodzących kwartałach" - powiedział Skrzypek.

"W 2010 r. spodziewamy się dodatniej dynamiki PKB, są jednak ryzyka dla tej prognozy. Nasza sytuacja w dużej mierze zależy od rozwoju sytuacji w Unii Europejskiej" - dodał.

Przyczyn podwyższonej inflacji Skrzypek upatruje w cenach regulowanych.

"Inflacja jest obecnie nieco wyższa niż w naszej projekcji. Głównym powodem jest znaczący wkład cen regulowanych. Bez nich inflacja byłaby poniżej celu" - powiedział.

"Głównym ryzykiem jest polityka fiskalna, zarówno dla gospodarki jak i dla inflacji" - dodał.(PAP)

fdu/ pam/

Źródło artykułu:PAP
cpiemuskrzypek
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)