Trwa ładowanie...

Przez zmiany w OFE stracimy 10 proc. oszczędności

Polskie gospodarstwa domowe mogą się okazać mniej zamożne niż chińskie. To jeden z efektów reformy OFE - ostrzega "Rzeczpospolita".

Przez zmiany w OFE stracimy 10 proc. oszczędnościŹródło: WP.PL, fot: Przemysław Jach
d4eqtis
d4eqtis

Dotychczas polskie gospodarstwa domowe zgromadziły aktywa finansowe o wartości ok 1,37 biliona (1370 miliardów) złotych. Większość tej kwoty stanowią depozyty bankowe i papiery wartościowe, ale mniej więcej jedna piata to środki zgromadzone w ramach OFE - czytamy.

Wynikająca z projektu rządowych zmian w systemie emerytalnym likwidacja połowy aktywów OFE oznacza więc zmniejszenie oszczędności Polaków o 10 proc do ok. 1,23 bln zł. Jak szacuje gazeta porównaniu z PKB zaobserwujemy spadek z ok. 86 do 77 proc. PKB. Tym samym wśród krajów UE spadniemy z obecnej szóstej pozycji na piątą od końca.

Z kolei aktywa netto (po odliczeniu zobowiązań) mogą skurczyć się o blisko 17 proc., czyli w przeliczeniu na jednego mieszkańca z blisko 20,9 tys. zł do 17,3 tys. zł. Z tego powodu możemy spaść w rankingu światowego dobrobytu z a Słowaków, Bułgarów, a nawet Chińczyków.

Źródło: NBP

Z punktu widzenia gospodarki umorzenie części aktywów OFE raczej nie będzie istotne - przekonują cytowani przez "Rzeczpospolitą" eksperci. - To jak przekładanie pieniędzy z jednego pojemnika do drugiego, dla całej gospodarki stopa oszczędności, która jest ważna dla inwestycji i rozwoju gospodarczego, pozostaje taka sama - twierdzi Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank.

d4eqtis
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eqtis