QE na ostatniej prostej
Im bliżej czwartkowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, gdzie „ma zapaść” decyzja ws. uruchomienia programu skupu aktywów (QE), tym więcej rynkowych spekulacji na ten temat. Niemiecki magazyn Der Spiegel pisze o ubiegłotygodniowym spotkaniu, które odbyło się za zamkniętymi drzwiami. Udział w nim wzięli: kanclerz Angela Merkel, minister finansów Wolfgang Schaueble, oraz szef Europejskiego Banku Centralnego.
19.01.2015 | aktual.: 19.01.2015 12:35
Mario Draghi miał na nim zaprezentować Niemcom techniczne aspekty programu QE – pytanie, czy celem było przekonanie sceptycznych do tego Niemców. Według źródeł Der Spiegel zakupy obligacji rządowych mają być prowadzone przez lokalne banki centralne w ramach ECB, chociaż wyłączony z tego ma być bank centralny Grecji ze względu na „niespełnienie kryteriów jakościowych” – pytanie jakich i czy to nie otwiera jakichś precedensów na przyszłość. Program ma przewidywać ograniczenia od 20 do 25 proc. na zakup obligacji każdego kraju. Te plotki nie odpowiadają jednak na kluczowe pytania i obawy rynku – czy cały program będzie miał charakterystykę „open-ended”, czyli bez odgórnego limitu kwoty i ograniczenia czasowego.
Plotki, zwłaszcza bazujące na „źródłach w bankach centralnych”, tak chętnie cytowane przez prasę mają jednak to do tego, że wprowadzają tylko dodatkowe zamieszanie. Niemniej ostatecznie pomagają we wcześniejszym zdyskontowaniu przez rynek pewnych decyzji, które pojawiają się później. W tym przypadku widać, że notowania wspólnej waluty względem pozostałych nie zareagowały dzisiaj nazbyt nerwowo.
[ Wykres koszyka BOSSA EUR w ujęciu 30-minutowym
]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )
Patrząc na kalendarz wydarzeń do końca dnia widać, że brakuje w nim istotnych wydarzeń. Dopiero we wtorek w nocy mamy odczyty z Chin, a przed południem dane z Niemiec (indeks ZEW za styczeń). Na wykresie EUR/USD widać nawet próby odbicia. Ogranicza je jednak dość silna strefa oporu 1,1637-1,1658 bazująca na dawnych poziomach z 2005 r.
[ Wykres dzienny EUR/USD
]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |