Rada nie obniżyła stóp

Kolejny już miesiąc bez zmian stóp procentowych w Polsce. W komentarzu do decyzji RPP zaprzeczyła spekulacją mówiącym o spodziewanej obniżce stóp do końca roku. Do obniżki stóp doszło natomiast w Szwecji. O 13:45 poznamy decyzję EBC w sprawie stóp procentowych, jednakże analitycy są zgodni, że nie należy spodziewać się żadnych zmian.

Rada nie obniżyła stóp
Źródło zdjęć: © Internetowy Kantor

RPP zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła stóp procentowych. Co więcej, nie ma zapowiedzi, że nie będą one w najbliższych miesiącach obniżane. Stopa referencyjna pozostaje na poziomie 2,5%, a spekulacje na temat ewentualnych obniżek w wakacje wywołanych deflacją w Polsce trwają. Otwartym pozostaje pytanie, czy Rada naprawdę rozważa obniżkę czy też traktuje to jako możliwość słownej interwencji na rynku walutowym w celu osłabienia złotego. Takie ruchy są czasem wykorzystywane, gdyż osłabianie waluty wspiera eksport a zatem pomaga gospodarce. Co ciekawe na konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka zaprzeczał jakoby miało dojść w tym roku do obniżek stóp procentowych, dając do zrozumienia, że prawdopodobieństwo jest zerowe. Jaki jest zatem sens nie podawania “forward guidance” czyli wskazówek na kolejne miesiące? Nie wiadomo, jedno co jest pewne to, ze rynki nie lubią niepokoju, dlatego pomimo nie obniżenia stóp złoty nie umacnia się.

Szwajcaria podpisała porozumienie o wolnym handlu z Chinami. Na mocy tej umowy większość wymiany handlowej zostanie zwolniona z cła. Będą oczywiście okresy przejściowe na takie towary jak ubrania, jednakże nie zmienia to faktu, że docelowo nawet 99% wymiany handlowej z Chin do Szwajcarii ma się odbywać bez cła. Podobno porozumienie podpisała Islandia, jednakże jak nietrudno się domyślić, skala wymiany handlowej jest tam niższa. Jaki wpływ to porozumienie będzie miało na rynek? Jeżeli import z Chin będzie rósł szybciej niż eksport do Chin, a takie są prognozy, możemy spodziewać się osłabiania franka. Jest to z pewnością dobra wiadomość dla kredytobiorców frankowych.

Dziś warto zwrócić uwagę na następujące dane:

10:30 - Wielka Brytania - indeks PMI dla usług,

13:45 - strefa euro - decyzja EBC w sprawie stóp procentowych,

14:30 - USA - stopa bezrobocia i zmiana zatrudnienia.

Dzisiejsza decyzja EBC wydaje się formalnością. Stopa referencyjna wynosi obecnie 0,15%, stopa depozytowa już jest ujemna, zatem wątpliwe by doszło do dalszych ruchów. Ważna natomiast jest konferencja po samej decyzji, gdyż to na nią czekają obecnie rynki finansowe. Są one zainteresowane tym jaki wpływ mają ostatnie działania i jakie są prognozy gospodarcze dla Europy. O tym, że stary kontynent wychodzi z kryzysu słyszymy od dawna - pozostaje pytanie kiedy wróci na dawną ścieżkę wzrostu. Warto zwrócić uwagę, że w dalszym ciągu mamy w Europie kraje obniżające stopy procentowe. Chociażby dzisiaj wbrew oczekiwaniom rynków o godzinie 9:30 Szwecja obniżyła swoje stopy procentowe do 0,25%. Im niższe stopy procentowe na zachodzie tym lepiej dla złotego, gdyż Polska staje się atrakcyjniejszym miejsce do inwestowania.

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 03.04.2014 do 03.07.2014

Kurs EUR/PLN utworzył średniookresowy kanał spadkowy. Wewnątrz formacji utworzył się krótkoterminowy trend wzrostowy i można było mówić o klinie. W przypadku ruchu powrotnego w górę, ograniczenie formacji znajduje się obecnie w okolicach 4,1650. Wsparciem był do wczoraj poziom 4,1500, czyli linia łącząca ostatnie minima lokalne. Dzisiejszy dzień pokaże czy to wybicie się potwierdza, czy też będziemy mieli do czynienia z powrotem do formacji.

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 03.04.2014 do 03.07.2014

Obraz
© (fot. Internetowy Kantor)

Jeszcze niedawno na wykresie CHF/PLN można było wyrysować kilkumiesięczny kanał spadkowy. Po gwałtownych wzrostach kurs wybił się z formacji i podąża w górę w formacji wzrostowej. W przypadku kontynuacji ruchu w górę można spodziewać się testowania okolic 3,4400. Najbliższym wsparciem dla ruchu w dół jest poziom 3,4100, czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.

USD/PLN

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 03.04.2014 do 03.07.2014

Obraz
© (fot. Internetowy Kantor)

Kurs USD/PLN poruszał się ostatnimi miesiącami w wąskim zakresie 3,0000-3,0650. Kurs wybił się co prawda z tego ograniczenia osiągając poziom 3,0700, ale szybko zawrócił i znów tworzy trend boczny. Oporem w dalszym ciągu jest 3,0650. Kolejnym istotnym poziomem wsparcia jest dopiero 3,0200.

GBP/PLN

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 03.04.2014 do 03.07.2014

Obraz
© (fot. Internetowy Kantor)

Kurs GBP/PLN ponownie zmienił kierunek ruchu. Po osiągnięciu kolejnego maksimum na 5,2200 doszło do odwrócenia trendu. Idąc w dół, kurs przebił dolne ograniczenie trendu wzrostowego tworząc trend boczny. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,1950 a dalej okolice 5,1400.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

_ Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. _

eurusdkurs eurowaluty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)