Trwa ładowanie...

Radio Maryja padło ofiarą oszustów

Radio Maryja i powiązana z nim fundacja padły ofiarą oszustów wyłudzających datki od słuchaczy. Nieznany sprawca rozprowadza w kraju blankiety wpłat na rozgłośnię z numerem konta bankowego nienależącym do radia.
Share
Radio Maryja padło ofiarą oszustów
Źródło: AFP
d1mzxc0

Jak poinformowała Lidia Kochanowicz, dyrektorka finansowa fundacji Lux Veritatis finansującej telewizję Trwam i część przedsięwzięć redemptorystów, od kilku miesięcy na terenie całego kraju rozprowadzane są fałszywe listy z logo Radia Maryja i sfałszowanym podpisem o. Tadeusza Rydzyka. Pisma trafiają do biur i kół przyjaciół Radia Maryja działających przy parafiach; otrzymują je również osoby prywatne.

- Są to druki przekazów na rzecz Radia Maryja z tytułem "wpłata na cele kultu religijnego" oraz na rzecz fundacji z tytułem "dar na budowę kościoła - centrum Polonia in Tercio Millenio i dar dla TV Trwam". Do tego dołączone są różnego rodzaju materiały, m.in. list z logo radia i rzekomym podpisem ojca Tadeusza Rydzyka oraz ulotki radia - powiedziała Lidia Kochanowicz.

Blankiety do wpłat nadawane są z Torunia, a od oryginalnych, rozprowadzanych od lat przez rozgłośnię, różnią się numerem konta bankowego. Fałszywe formularze zawierają numer konta w mBanku, z którego usług rozgłośnia nigdy nie korzystała.

d1mzxc0

- Jeżeli ten mBank jest uczciwy, to już powinien zareagować. Jeżeli bank nie udziela informacji, to współdziała w złym. Mówię to na własną odpowiedzialność: uwaga na BRE Bank i mBank, uwaga na nieuczciwości bardzo poważne - ostrzegał słuchaczy o. Tadeusz Rydzyk.

Pracownicy mBanku zapewniają, że o całej sprawie dowiedzieli się dopiero z anteny Radia Maryja. - Nie dotarły do nas wcześniej żadne sygnały od przedstawicieli fundacji Lux Veritatis i Radia Maryja w sprawie fałszywych blankietów wpłat. Nie mieliśmy więc możliwości zweryfikować tej informacji, a standardowo do każdej sprawy, w przypadku której istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa, podchodzimy z największą uwagą - zapewnił Krzysztof Olszewski, rzecznik mBanku.

Po audycji na antenie Radia Maryja, w której poinformowano o sprawie, pracownicy banku skontaktowali się z dyrektorką finansową fundacji Lux Veritatis. Przedstawicielka fundacji zadeklarowała gotowość niezwłocznego przesłania do banku wszystkich informacji.

Numery rachunków, podawane przez oszustów w celu wyłudzenia środków na Radio Maryja i Fundację Lux Veritatis, zostały zablokowane przez bank tego samego dnia, zaraz po przekazaniu niezbędnych informacji przez przedstawicieli Fundacji - dowiedziała się Wirtualna Polska. Kolejne ewentualne wpłaty będą przekazywane bezpośrednio na rachunek Fundacji.

d1mzxc0

W dniu 26 lutego br. Bank zgłosił sprawę w prokuraturze, podjął też decyzję o przekazaniu pieniędzy znajdujących się na rachunkach oszustów bezpośrednio na konto Fundacji Lux Veritatis, co z perspektywy tego podmiotu powinno zakończyć sprawę.

mBank, jako strona poszkodowana, będzie oczekiwać szybkiego zakończenia postępowania przez prokuraturę i pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za fałszerstwo - poinformowało WP biuro prasowe tej instytucji.
Rzecznik banku Krzysztof Olszewski zapewnił, że bank będzie współpracował z organami ścigania, jest też w kontakcie z przedstawicielami Fundacji. - Jesteśmy zainteresowani szybkim wyjaśnieniem sprawy - podkreślił rzecznik.

Bank zapewnia, że dane klientów lub przedsiębiorców zakładających rachunki, w każdym przypadku są weryfikowane i nie ma możliwości uruchomienia rachunku lub innego produktu w mBanku na podstawie nieprawdziwych danych. Jednocześnie bankowcy zaznaczają, że zgodnie z prawem nie mogą osobom trzecim ujawniać informacji o tym, kto jest właścicielem danego rachunku bankowego.

d1mzxc0

Podziel się opinią

Share
d1mzxc0
d1mzxc0