Trwa ładowanie...
d3c077i

Raiffeisen przejmuje Polbank

EFG Eurobank Ergasias SA postanowił w Polsce połączyć siły z Raiffeisen Bank International AG. Warunki transakcji przewidują nabycie przez RBI 70% udziałów w Polbank EFG za kwotę 490 milionów euro po uprzednim przekształceniu polskiego oddziału Eurobank EFG w odrębny bank z polską licencją bankową.
Share
Raiffeisen przejmuje Polbank
Źródło: Wikipedia, Fot: HuBar
d3c077i

- Cieszymy się ze znalezienia świetnego partnera w naszej działalności w Polsce. Jesteśmy przekonani, że polski rynek ma nadal ogromny potencjał wzrostowy, a połączenie naszych sił pozwoli na jego jak najlepsze wykorzystanie. Wspólnie z RBI stworzymy jeden z wiodących banków uniwersalnych w Polsce - przekonuje prezesa Eurobanku EFG Nicholas Nanopoulos.

Przejęcia banków mrożą klientom krew w żyłach »

Po przejęciu RBI posiadać będzie 87% utworzonej grupy, a Eurobank EFG zachowa 13% udziałów. Najbardziej prawdopodobnym terminem sfinalizowania transakcji jest IV kwartał 2011 roku, po zakończeniu procesu rejestracji Polbank EFG w Polsce i uzyskaniu zgody regulatora na zmianę podmiotu kontrolującego.

d3c077i

Działalność Eurobank EFG i RBI na terytorium Polski wzajemnie się uzupełniają. Obie instytucje są dobrze rozpoznawalne i cieszą się dużym uznaniem, a popularność ich marek wśród klientów dobrze wróży przyszłemu partnerstwu. RBI prowadzi działalność w Polsce od 1991 r. i jest obecnie piątym co do wielkości bankiem korporacyjnym, obsługującym ponad 240 tys. klientów.

Eurobank EFG rozpoczął budowę swojej sieci w Polsce od podstaw w 2006 r. i w krótkim czasie wypracował znaczną wartość dla udziałowców, stając się ósmym co do wielkości bankiem detalicznym, świadczącym usługi dla ponad 800 tys. klientów.

Nowo utworzony bank będzie czwartym co do wielkości w Polsce pod względem kredytów konsumenckich. Jego sieć będzie liczyła ponad 400 oddziałów, ze wszechstronnej oferty będzie mogło skorzystać ponad milion klientów indywidualnych i korporacyjnych.

Plan transakcji zakłada na początek nabycie przez RBI 70% udziałów w Polbank EFG za 490 milionów euro. Eurobank EFG i RBI dokonają następnie cesji swoich udziałów w Polbank EFG (Eurobank EFG 30%, a RBI 70%) na rzecz Raiffeisen Bank Polska S.A. (RBPL), w zamian za nowo wyemitowane akcje RBPL. W rezultacie Eurobank EFG wejdzie w posiadanie 13% udziałów w RBPL.

d3c077i

Zwieńczeniem transakcji będzie połączenie działalności RBPL i Polbank EFG. Wycena zakłada gwarantowaną minimalną wartość kapitału akcyjnego w wysokości 400 mln euro dla Polbank EFG i 750 mln euro do RBPL. Transakcja obejmuje zawarcie umowy, która przewiduje przyznanie Eurobank EFG opcji sprzedaży umożliwiającej zbycie udziałów w nowym banku na rzecz RBI w dowolnym momencie po cenie ustalonej w oparciu o wyniki finansowe, ale nie niższej niż 175 mln euro (plus odsetki) oraz analogicznej opcji kupna dla RBI, z możliwością wykonania od 31 marca 2016 r.

Dzięki zachowaniu udziałów w nowym podmiocie Eurobank EFG będzie mógł nadal uczestniczyć w dynamicznie rozwijającym się rynku bankowym w Polsce i czerpać korzyści z wzrostu wartości aktywów dzięki utworzeniu jednego z wiodących banków uniwersalnych w Polsce oraz połączenia dwóch silnych marek na rynku bankowym. Powstały w wyniku połączenia bank planuje dalszy rozwój działalności w Polsce we wszystkich sektorach, w których prowadzą obecnie działalność RBI i Eurobank EFG oraz zamierza wykorzystać rozszerzenie oferty i zasięgu terytorialnego do dalszego poszerzania działalności bankowej.

d3c077i

Podziel się opinią

Share
d3c077i
d3c077i