Trwa ładowanie...

Ratownicy medyczni dostaną podwyżki. Co jeszcze obiecał resort zdrowia?

400 zł od lipca i kolejne 400 zł od stycznia - to podwyżki uzgodnione na spotkaniu między resortem zdrowia a ratownikami medycznymi. Do końca listopada ma być z kolei uchwalona tzw. mała nowela ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Ratownicy medyczni dostaną podwyżki. Co jeszcze obiecał resort zdrowia?Źródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d311qzf
d311qzf

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, we wtorek wiceminister Marek Tombarkiewicz podpisał porozumienie z Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Sekcją Krajową Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność". Na mocy porozumienia, z dniem jego podpisania, ratownicy zawieszają akcję protestacyjną.

Porozumienie zakłada wprowadzenie średniego wzrostu miesięcznego wynagrodzenia o 400 zł od 1 lipca 2017 r. oraz o kolejne 400 zł od 1 stycznia 2018 r. - dla ratownika medycznego, dyspozytora medycznego w pozaszpitalnym systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Podwyżki mają przysługiwać niezależnie od formy zatrudnienia oraz dotyczyć ratowników zatrudnionych w podmiotach udzielających świadczeń ze środków publicznych (czyli np. w szpitalnych oddziałach ratunkowych). Wprowadzone mają być też analogiczne podwyżki dla pielęgniarek i położnych w pozaszpitalnym systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne, zatrudnionych u podwykonawców.

Takie podwyżki dla ratowników ministerstwo zapowiadało już wcześniej. Minister ma też wystosować do wojewodów pismo wskazujące na konieczność podjęcia przez nich działań mających na celu zaangażowanie przez dysponentów dodatkowych środków własnych.

d311qzf

Miały by być przeznaczone na podwyższenie wynagrodzeń dla ratowników medycznych i dyspozytorów medycznych niezależnie od podwyżek wynegocjowanych z resortem.

Na czym polega praca dyspozytora pogotowia?

Minister zdrowia zobowiązał się też w porozumieniu, że podejmie wszelkie działania, aby tzw. mała nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym została uchwalona przez Sejm do listopada 2017 r.

Resort zdrowia, Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych oraz Sekcja Krajowa Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność" mają powrócić do rozmów przed 1 lipca 2018 r. - zakłada porozumienie.

Protest ratowników trwał od 24 maja. Przekonywali, że pomimo dużej odpowiedzialności są nisko opłacani, a ich podstawowe wynagrodzenie wynosi ok. 1,6-2,2 tys. zł netto. Narzekają też na przepracowanie, wskazują, że niektórzy z nich pracują nawet po 400 godzin miesięcznie.

d311qzf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d311qzf