Trwa ładowanie...
maic
08-02-2014 09:35

Resort administracji chce usankcjonować wyższe stawki podatku od garaży

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji planuje usankcjonowanie wyższej stawki podatku do nieruchomości, który gminy stosują w przypadku podziemnych garaży. Jest ona dziesięć razy większa niż podatek płacony od mieszkań.

Resort administracji chce usankcjonować wyższe stawki podatku od garażyŹródło: Flickr / CC, fot: tachyondecay
d1cqdwz
d1cqdwz

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, który zakłada także zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Dotyczy on m.in. opodatkowania garaży. Zgodnie z projektem do garaży nie będzie można zastosować stawek przewidzianych dla budynków mieszkalnych, które są znacznie niższe niż dla innych nieruchomości.

Nie oznacza to, że wszyscy właściciele garaży będą musieli zapłacić wyższy podatek. W praktyce bowiem gminy od dawna stosują dla miejsc postojowych znacznie wyższe stawki niż dla mieszkań.

"Zmiana spowoduje usunięcie wątpliwości co do opodatkowywania garaży w budynkach wielomieszkaniowych stawką jak od budynków pozostałych, z wyjątkiem garaży związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i stanowi odzwierciedlenie treści uchwały NSA z dnia 27 lutego 2012 r. sygn. akt II FPS 4/11" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Uchwała Rady Miasta Stołecznego Warszawy w sprawie podatków lokalnych przewiduje, że w przypadku "budynków pozostałych" lub ich części podatek wynosi 7,73 zł za metr kwadratowy. Tymczasem w przypadku "budynków mieszkalnych" lub ich części 0,74 zł.

d1cqdwz

Stołeczny Urząd Dzielnicy Ursynów poinformował PAP, że zgodnie z uchwałą NSA garaże stanowiące przedmiot odrębnej własności w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych podlegają opodatkowaniu stawką właściwą dla "budynków pozostałych". Opodatkowaniu stawką dla lokali mieszkalnych podlegają jedynie miejsca postojowe przynależne do mieszkań, które nie stanowią odrębnej własności (garaż podziemny nie ma odrębnej księgi wieczystej).

Doradca podatkowa Stella Brzeszczyńska powiedziała PAP, że projekt MAC zmierza więc do usankcjonowania stosowanej powszechnie praktyki. Zwróciła uwagę, że resort administracji zaproponował też odejście od zasady odpowiedzialności solidarnej za zobowiązanie podatkowe w przypadku współwłasności garażu stanowiącego odrębny przedmiot własności.

- Po zmianie każdy współwłaściciel będzie miał wyliczoną kwotę podatku, która będzie zależeć od udziału w kondygnacji garażowej - wyjaśniła Brzeszczyńska.

Zgodnie z obecnymi przepisami, jeżeli garaż jest współwłasnością lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub współposiadaczach. Oznacza to, że każdy ze współwłaścicieli ma zapłacić podatek od całej nieruchomości, a nie według swojego udziału. Z tym, że uiszczenie podatku przez któregokolwiek ze współwłaścicieli zwalnia z tego obowiązku pozostałych.

d1cqdwz

"W praktyce stosowanie zasad odpowiedzialności solidarnej w każdym przypadku powoduje wiele konfliktów między podatnikami a organami podatkowymi (...). Sytuacją, która budzi najwięcej kontrowersji jest stosowanie zasad odpowiedzialności solidarnej w przypadku wyodrębnionych prawnie garaży wielostanowiskowych w budownictwie wielomieszkaniowym, gdy istnieje współwłasność wielu podmiotów niepowiązanych między sobą żadnymi relacjami pokrewieństwa lub relacjami prawnymi" - wyjaśniono.

Według MAiC współwłaściciele garaży powinni być opodatkowani według ich udziałów w częściach ułamkowych garaży, stanowiących odrębny przedmiot własności.

d1cqdwz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cqdwz