Resort gospodarki: kolejny termin modernizacji stacji paliw
O rok, do końca grudnia 2013 r., resort gospodarki chce przedłużyć, już po raz czwarty, czas na wyposażenie stacji benzynowych m.in. w instalacje i urządzenia zwiększające poziom ochrony środowiska - poinformował wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.
- Termin dostosowania zbiorników paliw na stacjach benzynowych mija z końcem roku. Prawdą jest też, że wiele z tych zbiorników jest do dzisiaj niedostosowanych. Ale prawdą jest, że trzykrotnie przesuwaliśmy już ten termin. To rozporządzenie z tymi wymogami powstało 16 lat temu - powiedział posłom w Sejmie Tomczykiewicz. Dodał, że przedsiębiorcy mają trudności z dostosowaniem się do tych wymogów.
Chodzi o wymogi zawarte w rozporządzeniu ministra gospodarki nakazujące m.in., aby stacje paliw były wyposażone w instalacje, urządzenia lub systemy zabezpieczające przed przenikaniem produktów naftowych do gruntu, wód powierzchniowych i gruntowych.
Wiceminister poinformował, że resort przeprowadził badania ankietowe wśród właścicieli stacji paliw oraz zwrócił się z prośbą o informacje do organizacji z sektora paliwowego.
- Uzyskane z tych źródeł dane oraz ocena argumentów wszystkich zainteresowanych podmiotów spowodowały, że obecnie prowadzone są prace mające na celu przedłużenie terminu obowiązywania przepisów przejściowych rozporządzenia ministra gospodarki z 21 listopada 2005 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. - powiedział wiceminister.
Dodał, że przedłużenie terminu o rok pozwoli m.in. na dokończenie inwestycji tym właścicielom, którzy już je rozpoczęli lub na zrealizowanie tym, którzy je zaplanowali. - Wydaje się, że to powinien być już termin absolutnie ostateczny. Ponad 50 proc. zbiorników zostało dostosowanych - powiedział.
Poinformował, że największe przedsiębiorstwa sektora zrzeszone w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, prowadzące 3506 spośród ok. 6760 stacji w Polsce, mają już dostosowane zbiorniki. - Zdaniem Izby większość jej członków dostosowała zbiorniki do wymogów zawartych w przepisach rozporządzenia - powiedział.
Wyjaśnił, że przypadku ok. 3260 stacji niezależnych, dane Polskiej Izby Paliw Płynnych wskazują, że zaledwie 60 proc. z nich spełnia wymagania rozporządzenia.