Resort Sasina mówi o cenach gazu. "Duże prawdopodobieństwo ponownych wzrostów"

Ministerstwo Aktywów Państwowych przyznaje, że ceny gazu pozostają na bardzo wysokim poziomie i jest duże prawdopodobieństwo ponownych wzrostów i utrzymania się ich w kolejnych latach. W założeniach projektu ustawy dotyczącego ochrony odbiorców gazu wskazano przy okazji, że drożyzna może się utrzymać również w następnych latach.

Ceny gazu pozostają na bardzo wysokim poziomie i jest duże prawdopodobieństwo ponownych wzrostów i utrzymania się ich w kolejnych latach - napisało Ministerstwo Aktywów Państwowych
Ceny gazu pozostają na bardzo wysokim poziomie i jest duże prawdopodobieństwo ponownych wzrostów i utrzymania się ich w kolejnych latach - napisało Ministerstwo Aktywów Państwowych
Źródło zdjęć: © Flickr | KPRM

Jest drogo, a może być gorzej

Z przygotowywanego w MAP projektu ustawy osłonowej dla konsumentów dowiadujemy się m.in., że resort z niepokojem wygląda przyszłych cen gazu. Te, jak się okazuje, mają się utrzymywać na wysokich poziomach również w kolejnych latach.

"Nie tylko w obecnym sezonie grzewczym, ale również na okres wiosenny i letni 2022 roku ceny gazu pozostają na bardzo wysokim poziomie, co oznacza duże prawdopodobieństwo ponownych istotnych wzrostów cen zimą roku 2022 i utrzymania się ich w kolejnych latach" - napisało MAP.

Władze resortu przekonują jednocześnie, że w trosce o odbiorców należy wprowadzić odpowiednie rozwiązania osłonowe, które będą minimalizowały negatywne skutki gwałtownych wzrostów cen gazu na rynku.

Spirala płacowo-cenowa. To już koniec podwyżek wynagrodzeń?

Rekompensaty dla sprzedawców

Sam projekt zakłada wprowadzenie mechanizmów pozwalających m.in. na rozszerzenie katalogu podmiotów objętych ochroną taryfową do 31 grudnia 2023 r. o niektóre kategorie odbiorców realizujących zadania z zakresu użyteczności publicznej.

Wprowadzony ma zostać m.in. system rekompensat dla sprzedawców gazu ziemnego do odbiorców taryfowych, "który służyłby zrekompensowaniu skutków zamrożenia cen dla nowego katalogu odbiorców taryfowych". Projekt ma być przyjęty przez rząd w pierwszym kwartale 2022 r.

Ceny stanęły na głowie

W grudniu Urząd Regulacji Energetyki podał, że w wyniku zatwierdzonego przez prezesa URE wzrostu stawek taryfy na gaz największego sprzedawcy PGNiG OD miesięczne rachunki gospodarstw domowych używających gazu do przygotowania posiłków wzrosną ok. 9 zł netto miesięcznie.

Urząd podał też, że od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku za prąd przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie ok. 24 proc., co oznacza wzrost o ok. 21 zł netto miesięcznie.

Media podają, że podwyżki cen gazu dla odbiorców sięgają nawet kilkuset procent, dotyczy to głównie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, samorządów, ale i też części wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które mają własne kotłownie gazowe (kotłownie zbiorcze).

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (136)