Trwa ładowanie...
dhkpxts
parkiet

Resort skarbu otrzymał już harmonogram IPO

Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT przesłał do Ministerstwa Skarbu Państwa (SP ma 67,97 proc. akcji) harmonogram publicznej oferty LOT-u.

Share
dhkpxts

PLL LOT Spotkanie z syndykiem w listopadzie?

Opracowanie dokumentu było warunkiem ustalenia terminu spotkania przedstawicieli resortu z syndykiem firmy SAirLines, (która ma 25,1 proc. papierów przewoźnika). Rozmowy odbędą się najwcześniej w połowie listopada. W trakcie spotkania mają być renegocjowane warunki umowy zawartej między głównymi akcjonariuszami LOT-u.

Upoważnia ona syndyka do sprzedaży walorów, jeśli spółka nie pojawi się na GPW przed końcem lutego 2009 r. Wiadomo już, że debiutu w tym terminie nie będzie.

dhkpxts

Kiedy może do niego dojść? Maciej Wewiór, rzecznik prasowy MSP, odmówił informacji na ten temat, twierdząc, że harmonogram jest tajny. Także Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy LOT-u, nie chciał wypowiedzieć się na ten temat. Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli spółki wynika, że przygotowania do debiutu giełdowego rozpoczną się najwcześniej w III kwartale 2009 r.

Tymczasem zarząd LOT-u kontynuuje działania, które mają zapewnić osiągnięcie w 2010 r. rentowności na poziomie operacyjnym. Spółka zmienia siatkę połączeń. Skupia się na dostosowaniu oferty do potrzeb klientów biznesowych. W tym celu zredukuje liczbę lotów weekendowych i wprowadzi na niektórych trasach mniejsze samoloty. Ponadto zamknie trasy o najniższej rentowności (znikną loty z Warszawy do Tallinna i Stuttgartu). W związku ze spadkiem popytu ograniczy też loty dalekiego zasięgu (do USA i Kanady).

LOT zamierza jednak zwiększyć częstotliwość lotów do europejskich centrów biznesowych oraz liczbę połączeń do polskich miast. Firma rozważa też wprowadzenie w 2009 r. połączeń z Warszawy do Belgradu, Doniecka i Dniepropietrowska. Od przyszłego sezonu zimowego chce też oferować czartery dalekiego zasięgu.

Anna Koper

Tekst z kolumny nr 6 Gazety Giełdy Parkiet

dhkpxts

Podziel się opinią

Share
dhkpxts
dhkpxts