Trwa ładowanie...
d3m7pnv

Rewolucja w OC przybiera na sile

Uniqa to drugi ubezpieczyciel po PZU SA, który wprowadził bezpośrednią likwidację szkód. Każdy klient tej firmy, który wykupił polisę OC dla samochodów osobowych, w razie wypadku dostanie szybciej pieniądze.
Share
Rewolucja w OC przybiera na sile
Źródło: AFP
d3m7pnv

Uniqa to drugi ubezpieczyciel po PZU SAPZU SA, który wprowadził bezpośrednią likwidację szkód. Każdy klient tej firmy, który wykupił polisę OC dla samochodów osobowych, w razie wypadku dostanie szybciej pieniądze.

Bezpośrednia likwidacja polega na tym, że w razie powstania szkody rzeczowej spowodowanej przez innego kierowcę odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel poszkodowanego. W tym wypadku Uniqa. Później firma rozlicza się z asekurantem sprawcy.

- Bezpośrednia Likwidacja Szkód jest rozwiązaniem bardzo korzystnym dla klienta, ponieważ jest obsługiwany przez swojego ubezpieczyciela kompleksowo. Nie musi szukać ubezpieczyciela sprawcy w przypadku szkody, a przy zawarciu kolejnego ubezpieczenie może świadomie wybrać firmę, w której nie tylko zapłaci składkę, ale również będzie likwidowała jego szkody, tak jak w ubezpieczeniach dobrowolnych np. autocasco - mówi Jarosław Matusiewicz, dyrektor zarządzający ds. likwidacji szkód UNIQA.

d3m7pnv

Matusiewicz zapewnia, że Uniqa jest dobrze przygotowana do wprowadzenia w życie bezpośredniej likwidacji szkód. I chociaż tę metodę wprowadzono na razie tylko w dwóch firmach, to można się spodziewać, że niedługo dołączą do nich kolejni ubezpieczyciele. Zwłaszcza dlatego, że rozmowy i prace nad wdrożeniem nowego systemu trwały od kilku miesięcy w ramach Komisji Likwidacji Szkód Polskiej Izby Ubezpieczeń i uczestniczyły w nich różne podmioty rynku.

- Bardzo istotne jest, aby prace Komisji były kontynuowane. Pozwoli to wypracować jednolity dla całego rynku model bezpośredniej likwidacji szkód oraz prosty i klarowny model rozliczeń pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi - podkreśla Jarosław Matusiewicz.

Uniqa zdecydowała się na wprowadzenie nowego systemu obsługi klientów od 1 czerwca. Klienci, którzy mają ubezpieczenie autocasco (AC) UNIQA, mogą cały czas zgłaszać w UNIQA szkody wyrządzone przez sprawców ubezpieczonych w innych towarzystwach ubezpieczeniowych dzwoniąc do centrum pomocy UNIQA: 801 597 597.

Bezpośrednia likwidacja szkód może zrewolucjonizować polski system ubezpieczeń OC. Jeśli model ten się upowszechni, tak jak we Francji czy Hiszpanii, to można spodziewać się spadku średniego czasu likwidacji szkody z miesiąca do tygodnia. W krajach tych zmniejszyła się także liczba spraw sądowych o wysokość wypłacanych odszkodowań.

d3m7pnv

Podziel się opinią

Share
d3m7pnv
d3m7pnv