Trwa ładowanie...

Rewolucyjne zmiany w OFE

Resort pracy planuje wprowadzenie rewolucyjnych zmian dla 14,4 milionów członków OFE. Mają oni zyskać możliwość wypisania się z II filara i wydania zgromadzonych w nim pieniędzy na dowolny cel - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Rewolucyjne zmiany w OFE
Źródło: Jupiterimages
d2chwbb

Jak czytamy w artykule, najważniejsze przygotowane przez ministerstwo pracy i polityki społecznej zmiany przewidują umożliwienie powrotu do ZUS wszystkim osobom oszczędzającym w II filarze, wprowadzenie jednorazowej wypłaty wszystkich pieniędzy z OFE i zdecydowane obniżenie kosztem ZUS składek trafiających do funduszy.

Pierwsza zmiana ma dotyczyć osób, które ukończą 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). Gazeta podkreśla, że zyskają one możliwość przekazania całości lub części zgromadzonych w OFE pieniędzy do ZUS. Tylko w tym roku może z tego skorzystać 370 tys. osób.

Druga zmiana dotyczy osób, które ukończą 65 lat. Będą one mogły wypłacić wszystkie środki zgromadzone w OFE i przeznaczyć je na dowolny cel. Taka jednorazowa wypłata będzie możliwa pod jednym warunkiem: uzyskania emerytury w wysokości co najmniej dwóch minimalnych świadczeń (obecnie 1350 złotych) - zauważa dziennik.

d2chwbb

Trzeci pomysł to realizacja zgłaszanej już przez resort pracy i finansów propozycji zmniejszenia składki do OFE z 7,3 do 3 procent tzw. podstawy wymiaru. Dzięki temu budżet będzie przekazywać ZUS mniej pieniędzy. Ale w przyszłości to Zakład, który jest dotowany przez budżet, będzie odpowiadał za większą część wypłat emerytur - czytamy w artykule.

Gazeta Prawna w internecie www.gazetaprawna.pl

d2chwbb

Podziel się opinią

Share
d2chwbb
d2chwbb