Trwa ładowanie...

Roche i Abbott wracają na listę refundacyjną

Od 1 marca paski dla cukrzyków koncernów farmaceutycznych Roche Diagnostics i Abbott wrócą na listę leków refundowanych. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Zdrowia - informuje "Puls Biznesu".

Roche i Abbott wracają na listę refundacyjnąŹródło: AFP, fot: PAUL J. RICHARDS
d4kctlt
d4kctlt

Jak podkreśla gazeta, nie będzie przetasowań na rynku pasków dla diabetyków. Gdyby obie spółki - kontrolujące łącznie 56 proc. rynku - wypadły z listy na stałe, musiałyby się pogodzić z utratą części klientów. - Na szczęście od marca wracamy na listę - mówi Rafał Walas z Roche Diagnostics.

MZ po ogłoszeniu w grudniu nowej listy wyjaśniało, że wypadły z niej paski nie tylko droższe, ale również niespełniające technologicznych wymagań resortu. Dziennik pyta o powód zmiany zdania. Biuro prasowe MZ informuje, że do wejścia w życie zmienionej listy (1 marca) nie będzie komentowało tej decyzji.

Gazeta stwierdza, że powrót na listę jest nie w smak konkurentom obu firm - Biotonowi, Genexo czy Bayerowi - którzy mieli zakusy na ich klientów.

MZ poszło do rozum do głowy, bo decyzja o usunięciu pasków, których używa codziennie kilkaset tysięcy cukrzyków była nieprzemyślana - ocenia Zdzisław Sabiłło z firmy doradczej Pharma Business Administration.

Sabiłło zwraca jednak uwagę na kolejny problem. - W związku z tym, że ustawa refundacyjna wprowadziła sztywne ceny i marże na lekach refundowanych, producenci i hurtownicy nie mogą już udzielać rabatów i darowizn, np. domom opieki, jak to robiły do tej pory. Dla części z nich brak rabatów oznaczać może spore kłopoty finansowe - podkreśla.

d4kctlt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kctlt