ycipk-qsaywn

Rolnicy będą mogli sprzedawać przetwory na preferencyjnych warunkach

Nowe przepisy mają wejść w życie od 2016 roku, a ustawa czeka na podpis prezydenta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rolnicy będą mogli sprzedawać przetwory na preferencyjnych warunkach
(WP.PL, Fot: Szymon Blik/REPORTER)
ycipk-qsaywn

Ustawa o sprzedaży bezpośredniej czeka na podpis prezydenta. Ma wejść w życie 1 stycznia 2016 roku. Senat przyjął ją w czwartek bez poprawek. Nowe przepisy mają umożliwić rolnikom produkcję i sprzedaż przetworzonych produktów rolnych takich jak pieczywo, wędliny, dżemy czy kompoty produkowane w niewielkich ilościach i pochodzące w własnej hodowli.

Ireneusz Niewiarowski, senator PO jest zdania, że tego typu działalność może być początkiem większego biznesu. - Umożliwiamy sprzedaż nadwyżek, ale jednocześnie otwieramy ścieżkę przedsiębiorczości na wsi - tłumaczy.

Ustawa przewiduje, że sprzedaż do wartości 150 tysięcy euro, czyli do około 50 tysięcy złotych miesięcznie będzie opodatkowana ryczałtem w wysokości 2 procent, a rolnik lub członek jego rodziny będzie musiał prowadzić ewidencję sprzedaży w dowolnej formie, np. zapisując ją w zeszycie.

ycipk-qsaywn

Senatorowie opozycji zgłosili do ustawy 4 poprawki. W głosowaniu przeszedł jednak wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Reprezentujący PiS Jerzy Chróścikowski wyjaśnił, że on i jego koledzy chcieli przywrócenia pierwotnej wersji ustawy w której zapisana była kwota wolna od podatku w wysokości 7 tysięcy złotych. Dodał, że poprawka podnosiła ją do 30 tysięcy złotych. Zdaniem Chróścikowskiego, opodatkowanie sprzedaży bezpośredniej może spowodować, że rolnicy w obawie przed urzędem skarbowym zrezygnują przetwarzania produktów rolnych.

Zgodnie z przyjętą przez Senat ustawą, sprzedaż bezpośrednia będzie mogła być prowadzona wyłącznie w miejscu wyprodukowania produktu lub na targowiskach.

Sprawdź, gdzie najlepiej zainwestować oszczędności >>

ycipk-qsaywn
Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-qsaywn

ycipk-qsaywn
ycipk-qsaywn