Trwa ładowanie...
d39ggil
ropa
02-10-2008 14:15

Ropa - prognoza średniej ceny w 2009 r. do 90 USD

Analitycy Merrill Lynch (ML) obniżyli w
czwartek przyszłoroczną prognozę średniej ceny baryłki ropy
naftowej Brent/WTI do 90 USD ze 107 USD, wskazując na globalne
spowolnienie wywołane drogim paliwem i perturbacjami na
międzynarodowych rynkach finansowych.

d39ggil
d39ggil

W przypadku globalnej recesji, której nie uważają za prawdopodobną, średnia cena baryłki ropy w 2009 r. spadłaby nawet do 50 USD.

Globalny przyrost popytu na ropę naftową w 2009 r. szacują obecnie na 400 tys. baryłek dziennie (b/d), z czego 270 tys. baryłek przypadnie na Chiny, zaś 40 tys. na Indie.

W uzasadnieniu zwracają uwagę na najnowsze dane z USA, wskazujące na spadek popytu na ropę naftową o 7,0 proc., przewyższający ich wcześniejsze prognozy, a także na malejący popyt w UE.

Niższy popyt zaznacza się też na niektórych rynkach rozwijających się, jak np. brazylijskim, gdzie sprzedaż samochodów spadła do poziomu z 2006 r. Niższa dynamika sprzedaży samochodów w ostatnich miesiącach wystąpiła też w Rosji.

d39ggil

Towarzyszy temu ekspansja potencjału produkcyjnego OPEC-u w najbliższych 18 miesiącach, związana z uruchomieniem nowych złóż m.in. w Arabii Saudyjskiej i Katarze, oceniana na 3 mln b/d. Tym samym kartel będzie miał mniejszy wpływ na kształtowanie cen.

W krótkim okresie (IV kwartał 2008 r.) ML zakłada, że cena baryłki ropy wyniesie średnio 107 USD (w przypadku WTI) oraz 106 USD (Brent). Powodem są niskie zapasy w USA i Europie, a także ograniczony przyrost podaży ze strony producentów ropy nie zrzeszonych w OPEC-u.

ML przestrzega zarazem, iż obecny super-cykl wysokich cen paliw nie zakończył się. Ceny surowców energetycznych ponownie wzrosną, gdy globalna gospodarka ożywi się. Dodatkowo akcja ratunkowa banków zagrożonych upadkiem w długim okresie pobudzi inflację. Wzrośnie też koszt pieniądza.

d39ggil
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39ggil