Trwa ładowanie...

Rozbudowa polskich elektrowni się opóźnia

Kluczowe projekty rozbudowy naszych elektrowni nie wyszły jeszcze z fazy projektów - informuje "Parkiet".

Rozbudowa polskich elektrowni się opóźniaŹródło: Jupiterimages
d1uz938
d1uz938

Jak wiadomo powszechnie, rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną i to zarówno ze strony przemysłu, jak i prywatnych odbiorców. Do powstania pierwszej, polskiej elektrowni jądrowej minie jeszcze sporo czasu.

Dlatego nasze, istniejące siłownie mają ambitne plany zwiększenia swojej mocy. Niestety z realizacją tych zamierzeń jest o wiele gorzej.

W Elektrowni Jaworzno III właściciel chce postawić nowy blok o mocy 910 MW. Przetarg miał zostać rozstrzygnięty do końca czerwca. Jednak już teraz wiadomo, że tak się nie stanie. A to z powodu odwołań składanych przez oferentów, których było w sumie aż dziesięciu. W związku z tym wykonawca zostanie wybrany prawdopodobnie dopiero pod koniec br.

Przetarg na rozbudowę Elektrowni Opole zaczął się jeszcze w 2009 r. Miał zostać rozstrzygnięty już przed rokiem, ale nadal trwa. Powód ten sam - odwołania oferentów. Być może procedura zostanie zakończona jesienią. Jednak skala inwestycji jest tam tak duża, że zakończenie prac budowlanych na pewno nie nastąpi przed upływem pięciu lat.

Nie rozpoczął się jeszcze nawet przetarg na nowy blok o mocy 1 tys. MW w Ostrołęce. O pół roku przesunął się z kolei termin oddania do użytku części Elektrowni Bełchatów.

O kłopotach ze zwiększeniem mocy polskich elektrowni - pisze "Parkiet".

d1uz938
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uz938