Trwa ładowanie...

RPP obniżyła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła dziś stopę procentową o 25 punktów bazowych. W całym cyklu stopy procentowe spadły już o 200 punktów.

RPP obniżyła stopy procentoweŹródło: Jupiterimages
d4enlqz
d4enlqz

Stopa referencyjna wynosi 2,75 proc. w skali rocznej. Jest to najniższa wartość w historii. Wartość pozostałych stóp procentowych:

stopa lombardowa 4,25 proc.,
depozytowa 1,25 proc.,
redyskonta weksli 3,00 proc.

Rada obniżyła stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami analityków. Złoty praktycznie nie zareagował na decyzję RPP.

d4enlqz

- Decyzja rady jest zgodna z naszą prognozą i oczekiwaniami rynku. Wydaje się, że kluczowy był raport z ostatniego posiedzenia, w którym stwierdzono, że rada widzi potrzebę dalszego obniżania stóp i do tego chce robić to szybko. Przy braku sygnałów ożywienia naszej i europejskich gospodarek można się było tego spodziewać - powiedział Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

- RPP kontynuuje trwającą od listopada serię obniżek stóp procentowych. Od tego momentu rada utrzymuje zawrotne tempo obniżki stóp średnio o 0,25% miesięcznie. W efekcie tych działań osiągnęliśmy poziom 2,75%, który i tak jest znacznie wyższym poziomem niż obserwowane obecnie w strefie euro, Wlk. Brytanii i Szwajcarii 0,5%, ale różnica ta jest istotnie mniejsza niż jeszcze rok temu - powiedział Maciej Przygórzewski, FX dealer Internetowykantor.pl.

Ekspert dodaje, że powodem obserwowanej obecnie w Polsce serii cięć był najprawdopodobniej ciąg sprzyjających ku temu danych i prognoz makroekonomicznych. Inflacja, która jeszcze we wrześniu minionego roku oscylowała w okolicach 4% obecnie znajduje się na nie obserwowanym w Polsce od 2006 roku poziomie poniżej 1%. Również wskaźniki dotyczące koniunktury wyraźnie wskazywały i nadal wskazują na nadchodzące spowolnienie w Polsce.

d4enlqz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4enlqz