Trwa ładowanie...
d1ez7t6

RPP obrała "zrównoważone podejście" - JP Morgan (opinia)

19.01. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej obrała "zrównoważone podejście", w którym zacieśnienie polityki pieniężnej dokona się zarówno przez zwyżki stóp procentowych jak i...

Share
d1ez7t6

19.01. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej obrała "zrównoważone podejście", w którym zacieśnienie polityki pieniężnej dokona się zarówno przez zwyżki stóp procentowych jak i umocnienie złotego - napisał w komentarzu do środowej zwyżki JP Morgan.

Bank przewiduje umocnienie złotego w najbliższych miesiącach w stronę 3,70-3,75 PLN/EUR, co w okresie 12 miesięcy powinno zredukować stopę inflacji o ok. 1 pkt. proc., jeśli umocnienie okaże się trwałe.

"Złoty przesądzi o terminie następnej zwyżki" - napisali analitycy banku przewidując, iż w II kw. br. główna stopa procentowa zostanie podniesiona o kolejne 25 pb. Nie wykluczają zarazem, że może do niej dojść już w marcu, jeśli złoty nie umocni się, a inflacja dostarczy odgórnej niespodzianki.

d1ez7t6

"Patrząc na profil inflacji (osiągającej szczytowy punkt w I kw. br., a następnie opadającej do ok. 3,0 proc. rdr), RPP może zechcieć dokonać wyprzedzających zwyżek" - dodali.

Za cały br. JP Morgan przewiduje łączne zacieśnienie polityki pieniężnej o 75-100 pb.

W ocenie innego banku, BNP Paribas, ogłoszone w środę lepsze od oczekiwanych dane o przyroście płac w sektorze przedsiębiorstw w grudniu (5,4 proc. rdr) i zatrudnienia (2,4 proc. rdr) są wsparciem dla dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej, choć nie ma pewności, czy tak dobre wyniki potwierdzą się w kolejnych miesiącach. (PAP)

asw/ pam/

d1ez7t6

Podziel się opinią

Share
d1ez7t6
d1ez7t6