Trwa ładowanie...
stopy procentowe
+1

RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w komunikacie.

Share
RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowych
Źródło: Jupiterimages
d41tmao

RPP podniosła jednak stopę rezerwy obowiązkowej z 3,0% do 3,50% z zastosowaniem od 31 grudnia 2010 r.

Podwyżka stopy rezerwy obowiązkowej, od 31 grudnia 2010 r., zapowiada dalsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w kierunku zacieśniania polityki monetarnej, wynika ze środowej wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marka Belki. - Podwyższenie stopy rezerwy obowiązkowej w październiku to delikatny sygnał, że nadchodzi czas zacieśniania polityki pieniężnej - powiedział Belka na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

d41tmao

Prezes banku centralnego dodał również, że Rada nie obawia się bardzo silnego wzrostu inflacji w kolejnych miesiącach, ponieważ uspokajająco działa bardzo stabilny od wielu miesięcy poziom inflacji bazowej. Dodał, że teraz celem władzy pieniężnej powinno być podobne ustabilizowanie inflacji konsumenckiej - CPI.

Dziewięciu z dwunastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów nie oczekuje podwyżki stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Część z nich jest przekonana, że zacieśnienie polityki pieniężnej to tylko kwestia czasu i Rada na pewno wykona taki krok jeszcze w tym roku, ale znajdują się także tacy eksperci, którzy oczekują stabilizacji stóp na obecnym poziomie przez wiele miesięcy. W rysowaniu tych scenariuszy utwierdzają ich nawet ostatnie, niezbyt optymistyczne dane z gospodarki, a każdy znajduje w nich potwierdzenie swoich tez. Jedni twierdzą bowiem, że są one w tym roku mocno zaburzone wpływem czynników jednorazowych jak zima, powódź czy czas żałoby narodowej. Inni zaś interpretują je np. nagły wzrost inflacji jako koronny argument dla swoich rozważań.

RPP nie zmieniała poziomu stóp procentowych od czerwca 2009 roku. (ISB)

d41tmao

Podziel się opinią

Share
d41tmao
d41tmao