Trwa ładowanie...
d3qppf7
euro

Rynek w zakresach cd.

Aktywność na rynkach azjatyckich była w dniu dzisiejszym ograniczona ze względu święta. Zamknięte były rynki m.in. w Japonii, Singapurze i Indiach.

Share
d3qppf7

Nastroje na parkietach europejskich są od rana korekcyjne, a kontrakty na indeksy amerykańskie wskazują na niższe otwarcie. Zmiana sentymentu widoczna jest również na innych rynkach skorelowanych z giełdami. Większość surowców, w tym ropa, złoto i srebro odnotowują spadki. Brak istotnych publikacji makroekonomicznych w najbliższych dwóch dniach może sprzyjać pogłębieniu się korekty. Rynek będzie dyskontował środowy komunikat Fedu, który może być bardziej jastrzębi. Silniejsze cofnięcie się indeksów jest możliwe ze względu na bliskość długoterminowej linii trendu spadkowego. Średnioterminowy trend wzrostowy nie został jednak przełamany, a dzisiejsze otwarcie S&P500 powinno wypaść w pobliżu najszybszej linii trendu. Kluczowe będzie zatem zachowanie rynku w pierwszych godzinach handlu po otwarciu. Inwestorzy pamiętają analogiczne zachowanie giełd w ubiegły poniedziałek, kiedy to po tąpnięciu giełd azjatyckich niskie otwarcie zostało wykorzystane do wywołania silnej fali wzrostów. Oporem technicznym na S&P500
będzie górny zakres piątkowych notowań, a więc strefa 1070-1071,5. Najbliższym wsparciem będzie strefa 1060-1061.

Redukcja ryzyka wpływa korzystnie na notowania amerykańskiego dolara, który funkcjonuje jako podstawowa waluta "carry". Ewentualne pogłębienie korekty spadkowej na giełdach będzie sprzyjało dolarowi i w takim scenariuszu można spodziewać się testu strefy wsparcia przy 1,4540-60 na eurodolarze w najbliższych dwóch dniach.

Polski złoty od rana lekko się osłabia w związku z pogorszeniem sentymentu na rynkach globalnych. Na rynek negatywnie wpływa również perspektywa wypłaty dużej dywidendy przez PZU. Ten czynnik jest jednak już w dużym stopniu zdyskontowany. Zakres techniczny na EURPLN pozostaje niezmienny, a obecny poziom 4,15-4,16 wypada mniej więcej w jego połowie. Rynek zdaje się oczekiwać na impuls.

Wojciech Smoleński
IDMSA.PL

d3qppf7

Podziel się opinią

Share
d3qppf7
d3qppf7