Trwa ładowanie...

Rząd przyjął program "Mieszkanie dla młodych"

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania, tzw. program "Mieszkanie dla młodych" - poinformował PAP wiceminister budownictwa Piotr Styczeń. Program ma kosztować budżet państwa 3,2 mld zł.

Rząd przyjął program "Mieszkanie dla młodych"Źródło: WP.PL, fot: Kamil Jakubczak
d3m56tp
d3m56tp

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania, tzw. program "Mieszkanie dla młodych". Program ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2014 r. Będzie on kosztował budżet państwa 3,2 mld zł.

Przygotowanie programu "Mieszkanie dla młodych" było jednym z priorytetów prac resortu transportu - powiedział po posiedzeniu rządu minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak. Jego zdaniem program ten zawiera elementy prorodzinne - dodatkowe wsparcie otrzymają osoby wychowujące dzieci. Posiadanie własnego mieszkania wpływa na decyzje o założeniu rodziny i posiadaniu potomstwa - dodał.

Poinformował, że rząd chce, aby do końca lipca program został przyjęty przez Sejm i od stycznia 2014 r. zaczął już obowiązywać.


Nowak uważa, że program będzie oddziaływał także proinwestycyjnie i progospodarczo - będą nowe inwestycje i miejsca pracy. Podkreślił, że program wymuszać będzie obniżanie kosztów, gdyż dofinansowanie wkładu własnego będzie proporcjonalnie większe, jeśli kupujący uzyska niższą cenę, niż kwota wartości odtworzeniowej.

d3m56tp

Program "Mieszkanie dla młodych" ma być skierowany do młodych małżeństw i osób samotnych do 35. roku życia i pomóc im w zakupie pierwszego własnego mieszkania z rynku pierwotnego. Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko, można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw.

Wiceminister budownictwa Piotr Styczeń powiedział we wtorek PAP, że zgodnie z oceną skutków regulacji, program będzie kosztował budżet państwa 3 mld 227 mln zł, zaś w pierwszym roku działania 600 mln zł. Wydatki te - jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu - mają być pokryte ze "środków pochodzących z wygaszanego systemu zwrotu osobom fizycznym części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym". Chodzi o zwrot VAT na materiały budowlane.

Program ma trwać pięć lat, od 2014 do 2018 roku. Jest kontynuacją wygasłego w ubiegłym roku programu "Rodzina na swoim". - Według szacunków resortu transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dopłat państwa będzie mogło skorzystać około 115 tys. beneficjentów - powiedział Styczeń.

Cena mieszkania z dopłatą nie będzie mogła przekroczyć określonego przez wojewodę wskaźnika średnich kosztów budowy dla danego województwa, miasta wojewódzkiego i gmin z nim sąsiadujących.

d3m56tp

Zgodnie z projektem nie będzie można sprzedać lub wynająć takiego mieszkania. Jeżeli beneficjent programu w ciągu pięciu lat od zakupu sprzeda mieszkanie, to będzie musiał oddać proporcjonalną część dopłaty podstawowej do kredytu. Natomiast nie będzie odbierane wsparcie z tytułu posiadania dzieci. Sankcji nie będzie także wówczas, jeśli pieniądze ze sprzedaży lokalu zostaną przeznaczone na zakup innego mieszkania.

Żadnych sankcji z tytułu sprzedaży mieszkania z dopłatą nie będzie po upływie pięciu lat od jego zakupu.

W projekcie dokładnie określono, kto nie będzie mógł skorzystać z programu. Osoby korzystające z dopłat do kredytów nie będą mogły być właścicielami innego mieszkania czy udziału w budynku, w którym mogłyby uzyskać samodzielny lokal. Mieszkanie z dopłatą w ramach programu musi być ich pierwszą kupowaną nieruchomością.

d3m56tp

Projekt dopuszcza możliwość wynajęcia nowo wybudowanego mieszkania od dewelopera, a dopiero po jakimś czasie sfinalizowania z nim transakcji zakupu mieszkania.

Po wejściu w życie ustawy, zostanie przygotowane odpowiednie rozporządzenie wykonawcze. Bank Gospodarstwa Krajowego, a także banki komercyjne, z którymi będą zawierane umowy, muszą mieć czas na przygotowanie się do realizacji ustawy. Osoby, które będą chciały skorzystać z programu "Mieszkanie dla młodych", będą miały czas na składanie wniosków do 30 września 2018 r.

d3m56tp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m56tp