Trwa ładowanie...

Rząd zajmie się harmonogramem energetyki jądrowej

We wtorek rząd ma zatwierdzić ramowy harmonogram działań dla energetyki jądrowej, przedłożony przez ministra gospodarki.

Rząd zajmie się harmonogramem energetyki jądrowejŹródło: AFP
d1s56y3
d1s56y3

Zakłada on m.in. opracowanie i przyjęcie przez rząd Programu polskiej energetyki jądrowej oraz ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformowało w poniedziałek Centrum Informacyjne Rządu.

Pozostałe etapy harmonogramu to wykonanie projektu technicznego elektrowni, uzyskanie wymaganych zgód i budowa pierwszej elektrowni jądrowej. Zgodnie z uchwałą rządu z 13 stycznia br., elektrownia ma powstać w 2020 roku.

Dokument przygotowała pełnomocnik rządu do spraw polskiej energetyki jądrowej, wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska. "Harmonogram dokładnie określa zadania, jakie czekają administrację publiczną i inwestora, który będzie odpowiadał za budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce" - podało CIR.

Za realizację inwestycji jest odpowiedzialna Polska Grupa Energetyczna. Spółka ma mieć 51 proc. udziałów w konsorcjum, które wybuduje i będzie eksploatować elektrownie atomowe w Polsce.

d1s56y3

Pod koniec czerwca wiceprezes PGE Wojciech Topolnicki powiedział PAP, że grupa ma zamiar do 2020 roku wybudować dwie elektrownie atomowe o łącznej mocy 6000 MW, każda ma mieć co najmniej dwa reaktory. Zapowiedział też, że do końca przyszłego roku PGE będzie nie tylko wiedzieć, gdzie powstaną elektrownie, ale także będzie mieć już zbudowane konsorcjum.

Budowa elektrowni jądrowych jest elementem rządowego programu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Flagowym przedsięwzięciem tego programu jest budowa terminalu LNG w Świnoujściu, który ma być otwarty w czerwcu 2014 roku i przyjmować do 5 mld m sześc gazu LNG rocznie.

Rządowy program zakłada też rozbudowę magazynów gazu ziemnego (Wierzchowice, Mogilno), budowę nowego magazynu w Kosakowie, a w okolicy tej miejscowości magazynów ropy naftowej i paliw, a także budowę kopalni gazu Lubiatów - Międzychód - Grotów (w trakcie realizacji) oraz rozbudowę połączenia gazowego tzw. interkonektora z Niemcami w Lasowie.

d1s56y3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s56y3