Trwa ładowanie...

Sadownicy narzekają na urodzaj

Urodzaj spędza sen z oczu właścicielom sadów z woj. łódzkiego. Wysokie zbiory sprawiły, że ceny w skupach w tym roku są bardzo niskie.

Share
Sadownicy narzekają na urodzaj
Źródło: AFP
d4f4uh9

W lipcu o ceny, które przynajmniej częściowo zwróciłyby koszty, walczyli producenci wiśni. Za kilogram skupy płaciły 70 - 80 gr. Powodem kłopotów jest też mocna złotówka.

d4f4uh9

_ Z tego powodu eksport wiśni stał się nieopłacalny. Innym czynnikiem jest nie najlepsza kondycja firm wytwarzających koncentrat, do czego przyczyniły się wysokie ceny owoców w ubiegłym roku, co postawiło wiele zakładów na skraju bankructwa _ - tłumaczy Piotr Filipek z powiązanej z Horteksem spółki Polski Ogród.

Nie lepiej będzie z jabłkami. Choć sezon na te owoce dopiero się rozpoczął, już wiadomo, że plantatorzy nie mogą liczyć na wysokie ceny. Skupy za kilogram jabłek przemysłowych płacą od 12 do 15 gr.

_ Wynegocjowanie wyższej ceny to dla nas kwestia przetrwania. W przypadku jabłek będziemy mieli lepszą pozycję przetargową _ - mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP . _ Wiśnie są owocami, które szybko się psują, a jabłka - nie. Mamy więcej czasu na negocjacje. _

POLSKA Dziennik Łódzki

d4f4uh9

Podziel się opinią

Share
d4f4uh9
d4f4uh9