Trwa ładowanie...
d3hq163

Samoloty NATO zatopiły osiem okrętów wojennych Kadafiego

20.05. Bruksela.Trypolis (PAP/Reuters,AFP) - Samoloty NATO zatopiły w nocy z czwartku na piątek osiem okrętów wojennych Kadafiego podczas skoordynowanych ataków na porty w...

Share
d3hq163

20.05. Bruksela.Trypolis (PAP/Reuters,AFP) - Samoloty NATO zatopiły w nocy z czwartku na piątek osiem okrętów wojennych Kadafiego podczas skoordynowanych ataków na porty w Trypolisie, Al Kum i Syrcie - głosi komunikat Sojuszu opublikowany w Brukseli w piątek rano.

"Wobec coraz większego stosowania (przez Muammara Kadafiego) sił morskich, NATO nie miało innego wyjścia poza podjęciem zdecydowanej akcji w celu ochrony ludności cywilnej Libii i morskich sił Sojuszu" - stwierdził zastępca dowódcy sił NATO zaangażowanych w Libii, wiceadmirał Russell Harding.

"Samoloty NATO zbombardowały okręty wojenne zatapiając osiem jednostek" - dodał Harding.

Podkreślił, że "wszystkie cele NATO mają charakter militarny i bezpośrednio związany z systematycznymi atakami reżimu Kadafiego na ludność libijską". Atakowano tylko okręty wojenne nie mające zastosowania cywilnego.

d3hq163

Komunikat podkreśla, że Kadafi używając coraz częściej sił morskich zakłóca w coraz większym stopniu dostarczanie ludności pomocy humanitarnej i "wykazuje jasny zamiar atakowania sił NATO".

Nieco później NATO poinformowało o zatrzymaniu tankowca za paliwem przeznaczonym dla wojsk Kadafiego.

Fakt nalotu na port w Trypolisie i uszkodzenia jednostki pływającej potwierdził na konferencji prasowej rzecznik władz reżimowych Musa Ibrahim. Nie sprecyzował czy chodzi o okręt wojenny, czy statek handlowy.

"Niezależnie od tego jaka to była jednostka, był to bez wątpienia jasny sygnał wysłany przez NATO pod adresem międzynarodowych kompanii żeglugowych aby nie wysyłały więcej statków do Libii" - powiedział Ibrahim. (PAP)

jm/ asa/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3hq163

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hq163
d3hq163